לפיד ובנט דורשים מנתניהו: האוצר והחוץ או שלא נצטרף

מנהיגי יש עתיד והבית היהודי ממשיכים להקשות על רה"מ ומציגים חזית אחידה גם עם מופז. הם צפויים להציג מחר לנתניהו תנאי שלפיו אם לא יקבלו לידיהם את תיקי החוץ והאוצר - לא יצטרפו לממשלה. לפיד מכחיש את התנאי: "נתניהו הוא זה שמרכיב את הממשלה, ואף אחד מאתנו לא היה מציב לו אולטימטום"

למרות הדיווחים כי הברית בין לפיד ובנט נחלשת, מתברר שמנהיגי יש עתיד והבית היהודי נותרו מאוחדים בדרישותיהם מראש הממשלה, מחזקים את הקשר ביניהם ומצרפים גם את מופז - כך שסך המנדטים של המפלגות גדול מזה של הליכוד-ביתנו. השלושה צפויים להציג היום תנאי לנתניהו, שלפיו הם דורשים את תיקי החוץ והאוצר - ללפיד ולבנט בהתאמה - ואם לא, אז לא ייכנסו לממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עשרה ימים נותרו לנתניהו להרכיב את הממשלה, ואמש חלה עוד התפתחות משמעותית במשא ומתן הקואליציוני. לפיד, בנט ומופז הודיעו כי יפנו מעתה לנתניהו כגוש אחד ויבקשו במשותף את תיקי החוץ והאוצר.הדרישה מטעם השלושה באה לאחר שאתמול ביטל לפיד את פגישת המשא ומתן הקואליציוני, לאחר שבליכוד-ביתנו התעקשו לשמור את תיק החוץ לליברמן. יחד עם זאת, נראה כי לפיד לא מוותר על תיק החוץ ומייעד את תיק האוצר ליושב ראש הבית היהודי, נפתלי בנט.

יאיר לפיד מכחיש כי הוצב תנאי כזה לראש הממשלה. בדף הפייסבוק שלו כתב לפיד: "ראיתי גם את הפרסומים לפיהם נפתלי בנט ואני מציבים אולטימטום לראש הממשלה בעניין התיקים. זה אינו נכון כמובן, וגם לא מכובד. הברית בינינו מבוססת, בין השאר, על כך ששנינו מאמינים בחשיבותה של הממלכתיות. נתניהו הוא זה שמרכיב את הממשלה, ואף אחד מאתנו לא היה מציב אולטימטום לראש ממשלת ישראל.
מדובר בנסיון שקוף להסיח את הדעת מהנושאים האמיתיים".

גם נפתלי בנט השתמש בעמוד הפייסבוק שלו כדי להכחיש את העניין. "פורסם כאילו יש אולטימטום-תיקים שלנו לנתניהו. אין דבר כזה. אנחנו עובדים קשה כדי לסייע בידיו של ראש הממשלה להקים ממשלה חדשה שתוכל להתחיל לעבוד בשביל עם ישראל", טען יו"ר הבית היהודי.

"נתניהו ולפיד סיכמו על קווי היסוד של הממשלה"

עיתון "מעריב" מפרסם הבוקר כי למרות הדיווחים על משבר במגעים הקואליציוניים, נציגי המשא ומתן של הליכוד-ביתנו ויש עתיד כבר סיכמו על קווי היסוד של הממשלה שיקימו. על פי הדיווח, במרכז הסיכום הזה עומדת הדרישה לפיד לחייב את כל תלמידי ישראל בלימוד מקצועות הליבה, כולל במוסדות החינוך החרדים.

נראה כי העובדה שהחרדים יצאו מתמונת הממשלה הבאה, הקלה על נתניהו בקבלת דרישות יש עתיד. גורמים בליכוד-ביתנו סיפרו כי כל המחלוקות בין המפלגות יושבו לקראת כניסה לממשלה - מלבד ההתעקשות של יאיר לפיד לקבל לידיו את תיק החוץ.

ביש עתיד טוענים כי הם עדיין מחכים לתשובות בנושאים מהותיים כמו למשל צמצום מספר שרי הממשלה ותכנית הדיור שיזמה המפלגה. בצד השני של הברית - מסתמן מרבית העקרונות שהציבו הבית היהודי מול הליכוד-ביתנו כבר סוכמו.

היועץ המשפטי לממשלה: "ניתן לשמור תיק החוץ לליברמן"

אמש הודיע היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין כי ראש הממשלה בנימין נתניהו רשאי לשמור את תיק החוץ לאביגדור ליברמן - עד לסיום משפטו.

"ככל שמדובר בשאלת צירופו של חבר הכנסת ליברמן לממשלה לאחר כינונה בכלל ולתפקיד שר החוץ בפרט, הרי שבהתחשב בהלכה הפסוקה, שעתה של זו תגיע רק לאחר שההליך המשפטי המתנהל נגדו יסתיים, והיא תתברר בהתאם לתוצאות ההליך", הבהיר וינשטיין במכתב תשובה ששלח ליושב ראש תנועת אומ"ץ, אריה אבנרי.

"להשלמת התמונה", כתב היועץ המשפטי לממשלה, "אזכיר כי חוק היסוד מאפשר לצרף שר לממשלה לאחר כינונה ולהחליף את התפקידים בין השרים באישור הכנסת, ומן הבחינה המשפטית אין זה משנה אם במועד שיתבקש השינוי יכהן בתפקיד שר החוץ ראש הממשלה החדש עצמו או אדם אחר. יתר על כן, אין מניעה עקרונית כי ראש הממשלה יהיה ממונה על משרד ממשלתי נוסף, וכבר היו דברים מעולם".

בסיום המכתב ציין ויינשטיין, כי "בנסיבות המסוימות של ההליך הפלילי הנדון כאן ובהתחשב בגרסאות שמסרו עובדי משרד החוץ במשטרה, נראה כי החשש האמור הוא נמוך ולא מתעורר לדעתנו חשש לתקינות ההליך הפלילי בשל עדותם הצפויה במשפטו של מר ליברמן".