נתניהו ולפיד יחלו היום את המו"מ הקואליציוני

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד ייפגשו היום לראשונה מאז הטיל הנשיא פרס את הרכבת הממשלה על נתניהו. נתניהו יציע ללפיד להתגמש ולהסכים לממשלה בשיתוף החרדים. גורמים בסביבת לפיד מעריכים: הוא יתקשה להסכים לכך

ינסו להסכים. נתניהו ולפיד (רויטרס)

המשא ומתן מתחיל, ואיתו גם התסבוכת: ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר המפלגה השנייה בגודלה בכנסת ה-19 יאיר לפיד, יחלו היום באופן רשמי את המגעים ביניהם לקראת כניסה אפשרית של "יש עתיד" לקואליציה. אלא שהשיחות בין מי שמעוניינים להפוך לשותפים בכירים בממשלה, עשויות להיות מורכבות למדי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעוד נתניהו מתעקש על ממשלה רחבה שתכיל את מפלגתו של לפיד לצד הבית היהודי, ש"ס, יהדות התורה, התנועה וקדימה, לפיד אינו סבור כי ניתן להביא להקמת ממשלה במתווה זה. זאת עקב התעקשותו על כינון ממשלה קטנה שתכיל 18 שרים וכן, עקב הפערים בעמדות בין השותפות שנתניהו מעוניין לצרף לממשלתו לבין מפלגתו שלו. בפגישתם היום, צפוי נתניהו לנסות ולשכנע את לפיד להסכים למתווה הממשלה הרחבה.

אמש דיווחה כתבתנו רינה מצליח כי נתניהו מתעקש על שילוב החרדים בממשלה יחד עם לפיד משתי סיבות מרכזיות: העיקרון לפיו לא ניתן לקדם את המשא ומתן המדיני ללא החרדים, והעובדה לפיה לא ניתן יהיה להביא לנוסחה מוסכמת של שוויון בנטל בממשלה שתהיה תלויה רק בש"ס ויהדות התורה.

גורמים בליכוד ביתנו הגדירו אמש את שיחות המו"מ להקמת ממשלה "תקועות" עקב המחלוקות הקשות מול לפיד והניסיון לרצות גם את החרדים. לפיכך, בסביבתו של נתניהו עדיין לא הורידו מסדר היום את אופציית הקמת הממשלה בשלבים. אם תצא התוכנית לפועל, יצורפו לממשלה בתחילה לפיד, לבני, מופז ובנט על מנת להעביר את תקציב המדינה ומתווה מוסכם כלשהו להבאה לשוויון בנטל, ובשלב השני יצורפו לממשלה המפלגות החרדיות ש"ס ויהדות התורה. אלא שגם בין בנט ללפיד אין הסכמה ממשית על שוויון בנטל.

מחלוקת אודות השוויון בנטל - גם עם בנט

ראשי הסיעות בכנסת. אי ההסכמות רבות (לע"מ)
בתחילת השבוע דווח כי סיעות "יש עתיד" ו"הבית היהודי" סיכמו על שיתוף פעולה ביניהן בכל האמור לתנאים ולדרישות שיוצבו לנתניהו במסגרת המשא ומתן הקואליציוני, כאשר עיקר ההסכמה ביניהם סובבת סביב סוגיית השוויון בנטל. לפיד חבר לבנט כיוון שידע שתוכניתו לגיוס החרדים מקובלת על מפלגתו, אולם נראה כי גם בנושא זה צפויה מחלוקת קשה בין השניים.

עד לאחרונה, כאמור, נראה כי בבית היהודי יישרו קו עם עקרונותיו של לפיד לשוויון בנטל. כעת נראה כי בנט ובכירי סיעתו מתנגדים לתכנית הגיוס ולעקרונותיה ומתכוונים להציג בקרוב תכנית חלופית משלהם שתהיה בנויה על שילוב בין מתווה פלסנר, יעלון וזה של לפיד עצמו. השאלה שתעלה מיד לאחר מכן היא האם לפיד יוכל לוותר ל"כיפות הסרוגות" על מה שהוא אינו מוכן לחרדים.