אשת הברזל של ישראל ביתנו

בעשור האחרון היא הפכה לאישה החזקה במפלגת ישראל ביתנו, היא משמשת כמזכ"לית המפלגה ונחשבת לאחד האנשים המקורבים ביותר ליושב הראש אביגדור ליברמן. מי את חברת הכנסת פאינה קירשנבאום?

האישה החזקה במפלגה. קירשנבאום (ארז ביטון)

סגנית שר הפנים, ח"כ פאינה קירשנבאום (59), האישה החזקה במפלגת ישראל ביתנו, ביססה את מעמדה הרם במפלגה מתוקף תפקידה כמזכ"לית המפלגה - תפקיד בו היא מכהנת יותר מעשור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קירשנבאום נולדה באוקראינה ועלתה לארץ בגיל 18. עם הגעתה לישראל החלה ללמוד בבית הספר לאחיות בבילינסון והוכשרה כאחות וכנהגת אמבולנס. היא לא שירתה בצבא משום שנכנסה להיריון בטרם גויסה. חברת הכנסת היא אמא לשלושה ילדים, ובעלת תואר ראשון בלימודים כלליים מאוניברסיטת "טיימז וולי". כמו כן יש לה תואר שני במנהל עסקים משלוחת אוניברסיטת "דרבי" בארץ.

קירשנבאום מתגוררת בהתנחלות ניל"י שבשומרון. את דרכה הציבורית החלה כמזכירת היישוב ולאחר מכן כיהנה במספר תפקידים במועצה האזורית מטה בנימין. לאחר מכן שימשה סגנית השר גם כחברת דירקטוריון בבית התפוצות וכסגנית יושב ראש הסניף הישראלי של הקונגרס היהודי העולמי.

בבחירות לכנסת ה-18, מוקמה קירשנבאום על ידי הוועדה המסדרת במקום העשירי במפלגת ישראל. בבחירות לכנסת הנוכחית מוקמה במקום ה-20 ברשימה המשותפת של הליכוד וישראל ביתנו. במסגרת עבודתה הפרלמנטרית בכנסת הקודמת, שימשה קירשנבאום כחברה בוועדת הכספים ושימשה כיו"ר ועדת המשנה לביטוח ושוק ההון.

 

בתחילת השנה פנתה תנועת אומ"ץ לשר החקלאות, יאיר שמיר, כדי שיבדוק את מינויה של בתה של קירשנבאום לאחראית רגולציה ופרויקטים בהתאחדות מגדלי הבקר. על פי הפנייה, התפקיד של אחראית הרגולציה בהתאחדות נתפר עבור בתה של סגנית השר, ולא היה קיים טרם מינויה.

לפני כשלוש שנים יזמה קירשנבאום העברת תרומה של מיליון שקלים ממפלגתה לאיגוד הכדורסל. במשטרה חושדים כי התרומה ניתנה מעודפי כספי מימון של המפלגה ונועדה לסייע בהקמת אקדמיה לכדורסל במכון וינגייט. במסגרת התרומה שולמה לכאורה לרעייתו של מנכ"ל משרד החקלאות, רמי כהן, עמלת תיווך של כ-100 אלף שקלים.

"הערבים אינם משלמים מסים"

על פי דיווח של עיתון "גלובס" לפני כשבועיים, חלה התפתחות בחקירת התרומה. בתגובה להתפתחות בחקירה, אמרה קירשנבאום כי "מדובר בניסיון פתטי לחמם אטריות קרות כחלק מהשמצות מופרכות לקראת הבחירות".
בחודש נובמבר 2012 התבטאה קירשנבאום באופן שנוי במחלוקת לאחר שאמרה כי ערביי ישראל הם נטל כלכלי על כתפי המדינה. "הערבים אינם משלמים כמעט מסים ומקבלים מהמדיה תקציבים אדירים", טענה סגנית השר והוסיפה: "הם רוצים שוויון זכויות אבל לא תורמים למדינה".

בזמן ששימשה כיו"ר ועדת המשנה לביטוח ושוק ההון, הביעה קירשנבאום בריאיון לערוץ הכנסת ספק עד כמה המשק בישראל ריכוזי. "כשאני רואה את המסקנות של וועדת הריכוזיות עולות לי בראש כל מיני מחשבות שאחת מהן היא שאולי זה מקרה של 'זאב זאב'. איך זה שכל כך מעט חברות נופלות ברשת שנקראת ריכוזיות? אולי אנו לא משק ריכוזי", תהתה חברת הכנסת.

באותו ריאיון אמרה קירשנבאום כי "כשמדברים על קשרים בין הון לשלטון כולם מקשרים את זה לטייקונים, אבל כשאני מדברת על הקשר בין הון לשלטון אני מתכוונת לפריימריז, כי בהם משחק הנושא של קבלני קולות, בעלי הון וקבוצות לחץ שיכולות להשפיע". לטענתה היא פטורה מלחץ זה בשל העובדה שרשימת מפלגתה נבחרת על ידי ועדה מסדרת ולא באמצעות פריימריז.