האולטימטום של מופז לרה"מ: הבנות עד יום ב' ב-14:00

נמשכת המתיחות בין ראש הממשלה ליו"ר קדימה. מופז נותן היום אולטימטום רשמי לנתניהו ואומר - אם לא נגיע להבנות עד יום שני ב-14:00 קדימה תפרוש מהקואליציה. נתניהו התייחס למסקנות ועדת פלסנר ואמר למקורביו: "החרדים והערבים חייבים להשתלב בשירות אזרחי או צבאי"

לאחר שיו"ר קדימה שאול מופז הזהיר כי יפרוש מהממשלה אם נתניהו לא ייאמץ את מסקנות ועדת פלסנר, הוא מציב אולטימטום רשמי - יום שני ב-14:00. במקביל אומר ראש הממשלה למקורביו: "המשתמט לא יקבל כמו המשרת".

יומיים לאחר פירוק ועדת פלסנר מדגיש ראש הממשלה בשיחות עם מקורביו: "החרדים והערבים חייבים להשתלב בשירות אזרחי או צבאי. ההמלצות היום כוללות עקרונות בכיוון הזה. המשתמט לא יקבל כמו המשרת". נתניהו מתייחס להמלצות הוועדה - אבל לא מסמן גבולות, לא ברור מה זה אומר, אך התבטאות זאת משאירה הרבה אפשרויות.

בסביבתו של מופז אומרים שהתגובה של נתניהו לא מספקת, וכי ראש הממשלה מתרכז יותר מדי בערבים ופחות מדי בנושא החרדים. על רקע המחלוקות נתניהו יפגש מחר עם מופז ועם ראשי סיעות הקואליציה האחרות. במקביל, חברי הכנסת מקדימה המועמדים להתמנות לשרים, כמו צחי הנגבי ואבי דיכטר, לוחצים על מופז להתפשר, וייתכן שאכן נראה פשרה בין נתניהו למופז.

"פלסנר לא נקודת פתיחה למשא ומתן"

בנוסף, מציב מופז אולטימטום מדויק לנתניהו, לפיו תוך חמישה ימים - עד יום שני ב-14:00, עליהם להגיע להבנות. על פי הערכה בימים הקרובים עדיין אפשר להשיג הרבה מאוד. מקורבי נתניהו אומרים כי יש פער בין דוח פלסנר לדברי מופז היום בצהריים. פלסנר הוא לא נקודת פתיחה למשא ומתן, לדבריהם, אך דברי מופז כן. לדוגמה, בדוח כתוב שעד גיל 22 החרדים צריכים להתגייס, אך מופז היום לא מזכיר את העיקרון הזה אלא טען כי הוא מעוניין שמספר המתגייסים יעלה בהדרגה ושיהיו סנקציות על המשתמטים.

על פי הערכות, אין ספק שהקואליציה תתפרק עד פקיעת מועד האולטימטום, או שקדימה תתפרק. המצב בו נמצא מופז בראשות מפלגה של 28 מנדטים לא יימשך, מכיוון שיש מספיק אנשים שלא יקבלו החלטה של מופז להישאר בממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת