יאיר לפיד: "לא רץ להיות ראש ממשלת ישראל"

לאחר שאתמול התבטא בחריפות נגד חוק טל ובירך על הכרעת בג"ץ כי הוא "אינו חוקתי", נואם הערב הפוליטיקאי הטרי יאיר לפיד בכנס הייטק באוניברסיטת תל אביב. "בשום מקום בעולם, אנשים שנכשלו שוב ושוב לא נחשבים לבעלי ניסיון אלא לכישלונות"

הפוליטיקאי הטרי יאיר לפיד נשא הערב דברים באוניברסיטת תל אביב, בכנס "הכל אישי, ההייטק הישראלי בגובה העיניים" בהשתתפות יזהר שי, שותף כללי ב"קינן פרטנרס". את דבריו של לפיד העברנו בשידור חי.

"אני מבוהל מהרעיון שעוד מעט יבואו אליי הילדים שלי, הגדול לומד באוניברסיטה, ויגידו לי שפישלתי", פתח לפיד את דבריו בכנס הייטק של פורום MIT ליזמות. "הם גדלים במדינה שיכול להיות שרמת החיים שלהם קצת יותר גבוהה אבל איכות החיים שלהם פחות משלנו. החינוך שלהם פחות טוב ממה שהיה לנו ומערכת הבריאות פחות טובה, גם אם הם יעבדו קשה הם לא יודעים איך הם יקנו לעצמם דירה".

לדבריו, "הם גרים במדינה שבה פוליטיקה מכוערת מושחתת וסחטנית השתלטה להם על החיים. הם, כמוכם, שכחו שהם הרוב במדינה. אנחנו הרוב במדינה ואנחנו כל כך מאוימים בידי סקטורים, מפלגות, מגזרים ושבטים שהתחלנו לחשוב על עצמנו כסקטור. אנחנו לא סקטור אלא רוב האזרחים במדינה וצריכים להחזיר אותה לסט הערכים שלה וזה אפשרי".

"אנחנו תקועים כבר שנים עם אותם פוליטיקאים שמשתמשים באותם משפטים משומשים", תקף לפיד. "בשום מקום בעולם, אנשים שנכשלו שוב ושוב לא נחשבים לבעלי ניסיון אלא לכישלונות. בכל מערכת פוליטית בעולם, כשאנשים נכשלים מזיזים אותם הצידה בנימוס כדי לפנות מקום. כרגע, ראש ממשלת ישראל ושר הביטחון הם אנשים שאנחנו גירשנו בחרפה מן העיר ואז כל כך נבהלנו מהרעיון שיהיה כאן משהו חדש ואחר ונקי ואז החזרנו אותם ושוב המלכנו אותם. זה אבסורד. פוליטיקה היא לא רק משחקי כיסאות מלוכלכים".

לפיד הסביר על מפלגתו העתידית: "בשביל להיות אחד מ-15 האנשים ברשימה אתה לא צריך להיות פוליטיקאי, אבל אדם שכבר הוכיח את עצמו ושאנחנו נדע בקלות לבחון את הרקורד שלו ולדעת שהוא יוכל לעשות דברים. אני לא רץ להיות ראש ממשלת ישראל. אני פוליטיקאי חודש וחצי. זה טוב בתכניות בידור. אני מנסה להגיע למצב שבו תהיה לי מפלגה מספיק גדולה, אנחנו מכוונים ל-15-20 מנדטים, כדי לקבוע את סדר היום של הממשלה הבאה, כדי שהיא תתרכז במה שחשוב לאזרחים ישראלים".

"הישראלים אמרו תמיד שפראיירים לא מתים, הם רק מתחלפים", הוסיף. "הם כבר לא מתחלפים". לדבריו, "אני לא יכול להיות שר האוצר ולא שר הביטחון. אני לא כלכלן ואין לי רקע ביטחוני. חלומי הוא להיות שר החינוך ואני חושב שאני אוכל לעשות טובה בתור שר חוץ כי כיום יש שר חוץ שעוסק בעיקר בהסברה ומצבה ההסברתי של מדינת ישראל בעולם לא קל".

אתמול התבטא בחריפות לפיד כנגד חוק טל, עקב הכרעת בג"ץ כי הוא "אינו חוקתי". בדף הפייסבוק שלו כתב לפיד: "אל תחשבו לרגע שהמאבק נגמר! ביטול חוק טל בבג"ץ הוא רק ההתחלה. הם ינסו לרמות אותנו, לקרוא לו בשם אחר, לשנות איזה סעיף שולי ולהעלות אותו שוב להצבעה, אבל לא ניתן להם! חוק טל הוא חוק כושל, לא מוסרי ולא תחוקתי, ואנחנו נשגיח עליהם בשבע עיניים ולא ניתן להם להפלות אותנו שוב לרעה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת