לפיד: "אדוני ראש הממשלה, אתה מנותק"

שר האוצר המפוטר פתח את קמפיין הבחירות במתקפה חריפה נגד רה"מ. "לא היה ולא נברא פוטש, נתניהו חי באקווריום", אמר לפיד ותקף: "הוא עשה טעות ולא יהיה יותר ראש ממשלה". הליכוד בתגובה: "לפיד בפאניקה"

יממה לאחר שפוטר מתפקידו כשר האוצר והואשם על ידי ראש הממשלה נתניהו בביצוע "ניסיון פוטש" - יאיר לפיד שובר שתיקה ומשיב אש: במסיבת עיתונאים שכינס בבית סוקולוב בתל אביב התייחס לפיד לראשונה להחלטה על פיזור הכנסת והקדמת הבחירות ולסכסוך המתוקשר עם ראש הממשלה וכינה אותו "מנותק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אתמול בערב כינס ראש הממשלה מסיבת עיתונאים רדופה ומבוהלת שבה עסק בעיקר בהשמצות אישיות", פתח לפיד את דבריו. "אדוני ראש הממשלה, אתמול עמדת בפני אומה שלמה והודעת שאתה גורר את מדינת ישראל לבחירות מיותרת לגמרי, שאיש מלבדך לא רצה בהן. למה? כי אתה מנותק".

"אין לך מושג מה זה עושה לאזרחי ישראל, כי אתה חי באקווריום משלך ואתה מזמן כבר לא מכיר אותם ולא יודע מה מטריד אותם", המשיך לפיד. "הודעת לציבור הישראלי שאתה מעדיף לשתק את הכלכלה הישראלית, שאתה כופה על המשק הוצאות של מיליארדים, שאתה מונע מהאזרחים את התקציב הכי חברתי שהוגש פה שנים, שאתה גוזל מעשרות אלפי זוגות צעירים את הסיכוי היחיד שאי פעם תהיה להם דירה. למה? כי אתה מנותק".

"נתניהו לא יהיה יותר ראש ממשלה" (פלאש 90 יונתן סינדלר)

"נתניהו טעה ולא יהיה יותר ראש ממשלה"

לפיד האשים את ראש הממשלה כי העדיף אינטרסים אישיים על פני רפורמות בחינוך וברפואה הציבורית וכי הפנה עורף לזוגות הצעירים לאחר שתמך תחילה בתכנית הדיור ובחוק מע"מ 0. "סגרת דיל עם החרדים, הבטחת להם לבטל את השוויון בנטל, להחזיר את השעון אחורה, כי אתה כל כך מנותק שאתה לא מבין מה זה עושה לחברה", הוסיף.

בהמשך דבריו תקף לפיד בחריפות את דברי נתניהו, שטען כי הוא והשרה לבני ניסו לבצע "ניסיון פוטש". "לעשות את כל מה שעשית ואז להתבכיין שניסו לעשות לך פוטש שלא היה ולא נברא זה לחיות בעולם דמיוני", אמר. "אני ניסיתי לעשות לך פוטש? אתה שומע את עצמך? מי מכר לך את השטות הזאת ומה גרם לך להקשיב לזה?".

השר המפוטר האשים את ראש הממשלה כי גרם נזק חמור לברית האסטרטגית בין ישראל לארה"ב ופגע "באופן אנוש" ביחסים עם הבית הלבן. "עברת סבב לחימה בעזה כשאפילו הקבינט שלך מאבד אמון ביכולת שלך לנהל אותו, ואז נבהלת מהסקרים אז ברחת ממהלך מדיני וויתרת על פירוז עזה".

"פגיעה אנושה ביחסים עם הבית הלבן" (עמוס בן גרשום, לע"מ)

לפיד לא פסל את האפשרות של הקמת גוש מרכז-שמאל, אך הבהיר כי יש לבחון את הסוגיה. עם זאת, סירב לפיד להתחייב לכך שלא יישב שוב בממשלה תחת נתניהו, והדגיש: "נתניהו לא ירכיב את הממשלה הבאה. הוא עשה טעות והמחיר של הטעות היא שהוא לא יהיה יותר ראש ממשלה".

בליכוד הגיבו בחריפות לנאומו של לפיד: "הפאניקה שאחזה בשר האוצר הכושל אינה משנה את העובדה שהבחירות הנוכחיות עוסקות רק בנושא אחד: מי הוא ראש הממשלה הבא שינהיג את העם והמדינה. הציבור יודע שרק ראש הממשלה בנימין נתניהו יכול להנהיג את המדינה אל מול האתגרים הרבים".

יש תאריך לבחירות: 17.3 

בשעות הצהריים אישרה מליאת הכנסת בהצבעה טרומית את הצעת החוק לפיזור הכנסת של ח"כ זהבה גלאון (מרצ), כש-84 חברי כנסת הצביעו בעד, אחד נמנע ולא נרשמו מתנגדים.

הכנסת הצביעה: הולכים לבחירות (חדשות 2)

עוד קודם לכן התכנסו ראשי כל סיעות הכנסת בלשכתו של יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין במטרה לקבוע תאריך מוסכם לקיום הבחירות. בתום הדיון הוחלט כי אזרחי ישראל ישובו לקלפיות בעוד 104 ימים, ביום שלישי ה-17 במרס, כדי לבחור ממשלה חדשה.

ראשי הסיעות הסכימו על תאריך (חדשות 2)

אמש כינס ראש הממשלה נתניהו מסיבת עיתונאים ובה הכריז כי יפעל לקיום בחירות בהקדם האפשרי. בנאום תקיף במיוחד האשים נתניהו את השרים לפיד ולבני כי חתרו תחתיו. זמן קצר לאחר נאומו הודיעו יתר ארבעת שרי יש עתיד על התפטרותם.

"לפיד טוען חדשות לבקרים שהוא מסרב לשבת עם החרדים", אמר נתניהו, "אבל שר האוצר שנכשל בניהול הכלכלה חבר במחשכים לשרת המשפטים על מנת לפעול נגד הממשלה והעומד בראשה. במילה אחת קוראים לזה פוטש".