היום: הצבעה טרומית על פיזור הכנסת

הולכים לבחירות: בשעות הבוקר יתכנסו ראשי הסיעות בלשכת יו"ר הכנסת אדלשטיין בניסיון לקבוע תאריך מוסכם לבחירות 2015. זמן קצר לאחר מכן תתכנס מליאת הכנסת ותצביע בהצבעה טרומית על הצעת החוק לפיזור הכנסת

הכנסת תצביע על פיזור (רויטרס)

הולכים לבחירות 2015: למחרת הכרזתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו על בחירות מוקדמות, תצביע בשעות הצהריים המוקדמות (רביעי) מליאת הכנסת בהצבעה טרומית על הצעת החוק לפיזור הכנסת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד קודם לכן יתכנסו ראשי כל סיעות הכנסת בלשכתו של יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין, וזאת בניסיון לקבוע תאריך מוסכם על כולם לקיום הבחירות הכלליות.אמש כינס ראש הממשלה נתניהו מסיבת עיתונאים בה הכריז על החלטתו לקיים בחירות בהקדם האפשרי. בנאום חריף תקף ראש הממשלה את השרים לפיד ולבני והאשים אותם ב"ניסיון פוטש".

הממשלה ה-33 בימים טובים יותר (פלאש 90)


"לא אסכים ששרים יתקפו את הממשלה"

"הממשלה הנוכחית מיום היוולדה הייתה ממשלה לעומתית", אמר נתניהו בנאומו. "היא נכפתה עליי בגלל תוצאות הבחירות. מפלגת השלטון בהנהגתי לא קיבלה מספיק מנדטים. לכן, כמעט מהרגע הראשון היו בממשלה הזאת חיכוכים לכיוונים מנוגדים. היא פעלה תחת תכתיבים ואיומים והתנהלה תחת התקפות בלתי פוסקות מתוך הממשלה ועליי כעומד בראשה".

רה"מ והשר המפוטר (פלאש 90 יונתן סינדלר)


"לא אסבול יותר אופוזיציה בתוך הממשלה" נימק נתניהו את החלטתו לפטר את לפיד ולבני. "לא אסכים למצב שבו שרים מתוך הממשלה תוקפים את הממשלה, וכל זה משיקולים פוליטיים צרים. אני מאמין שהאזרחים רוצים ממשלה טובה יותר ויציבה יותר". זמן קצר לאחר נאומו הודיעו יתר שרי יש עתיד על התפטרותם מהממשלה.

בתנועה וביש עתיד הגיבו במילים קשות על נאומו של ראש הממשלה נתניהו ועל החלטתו לפטר את השרים הבכירים. "נתניהו סילק את שומרת הסף של הדמוקרטיה ושל החוקה במדינת ישראל, עכשיו כל המשוגעים יכולים להשתולל", אמרה לבני לחדשות 2.

"אקט מבוהל של פחדנות ואיבוד עשתונות"

שר האוצר המפוטר לפיד עדיין לא הגיב על דבריו של נתניהו, אולם ממפלגת יש עתיד נמסרה תגובה חריפה לפיטורים. "ראש הממשלה כשל בניהול מדינת ישראל ובטיפול בצרכים של הציבור הישראלי", נאמר בהודעה. "האקט המבוהל של פיטורי השרים הוא מעשה של פחדנות ואיבוד עשתונות".

"צר לנו כי ראש הממשלה בחר לנהוג בחוסר אחריות לאומית ולגרור את מדינת ישראל למערכת בחירות מיותרת שתסב נזק לכלכלה ולחברה הישראלית", הוסיפו, "והכל מתוך שיקולים פוליטיים קטנים, חולשה וכניעה לחרדים, לחברי מרכז ולקבוצות אינטרסים".

גם בעבודה תוקפים (פלאש 90, מרים אלשטר)

גם באופוזיציה, כצפוי, נשמעה ביקורת נגד דבריו של ראש הממשלה. "נתניהו דיבר כאילו לא הוא היה ראש הממשלה בשנתיים האחרונות", מסרה בתגובה ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה). "צפינו במופע של תשבחות עצמיות שבו מדבר נתניהו על הממשלה שעמד בראשה כאילו לא הוא היה ראש הממשלה, התנערות מוחלטת מאחריות. מאשים את כל העולם חוץ מעצמו, ופורס חזון עצוב ונטול תקווה למדינה. צודק נתניהו ששותפיו כשלו, צודקים גם הם בטענתם שהוא כשל".