מי יעצור את בניית המסגד בגראונד-זירו?

הקהילה המוסלמית במנהטן מתכוונת להקים מרכז מוסלמי שיכלול מסגד, סמוך למקום שבו ניצב עד ה-11 לספטמבר 2001 מרכז הסחר העולמי. המרכז שנהרס על ידי הטרור המוסלמי בפיגועים שהרגו יותר מ-3,000 בני אדם. הימין האמריקני מנסה לבלום את התכנית, אבל החוקה האמריקנית קובעת שאי אפשר למנוע ממאמינים להקים בית תפילה

ג'ונתן מן. ויכוח קולני צורם (CNN)

הרפובליקנים בארצות הברית זועמים. הם מוכנים לצאת לקרב בעקבות הצעה לבנות בניין שעדיין לא נבנה, בניין שנמצא עדיין בשלבי תכנון. הם זועמים מפני שב"בניין המריבה" יוקם מסגד חדש במרחק הליכה מהמקום בו עמדו מגדלי התאומים בניו יורק, עד שמוסלמים קיצוניים, חטפו מטוסי נוסעים, הטיסו אותם היישר למגדלים, מוטטו אותם וגרמו למותם של למעלה מ-3,000 בני אדם.

"זה חילול הקודש", אמר השבוע מי שכיהן כראש עיריית ניו יורק בתקופת פיגועי ה-11 בספטמבר, רודי ג'וליאני. המסגד צפוי להיות ממוקם בקומה אחת מ-13 הקומות בבניין שיוקדש כולו לקהילה המוסלמית, ואשר ייקרא "בית קורדובה", על שמה של העיר הספרדית הראשונה שנכבשה על ידי המוסלמים.

הרפובליקנים זועמים, הדמוקרטים מתכחשים

המחלוקת סביב הפרויקט הופכת לוויכוח קולני צורם, מה שגרם ליזמים להוסיף את השם "פארק 51" למבנה, על שם כתובת בה הוא יוקם. זאת, בתקווה שהשם יעניק למקום אופי חילוני יותר.

אבל גם שינוי שמו של המרכז לא מרכך את ההתנגדות. תושבי ניו יורק טוענים שהקמת מסגד במרחק של שני רחובות מהמקום בו הטרור המוסלמי הקיצוני גרם למותם של אלפי אמריקנים, פוגעת בכל הציבור האמריקני וקוראים להפסיק את הפרויקט. "מוכרחים לכבד את אלו שנהרגו שם ולזכור למה הם מתו שם", אמר השבוע ג'וליאני בתכנית רדיו. גם מושלת אלסקה לשעבר, שרה פיילין, מתנגדת פומבית לפרויקט. עם זאת, קולם של הדמוקרטים עדיין לא נשמע.

האם לחופש הדת יש גבולות?

אבל האופוזיציה, על שלל שכבותיה, עדיין לא מצליחה לעצור את הפרויקט. השבוע מועצת העיר ניו יורק אישרה את המשך בנייתו. למעשה, תחת החוקה האמריקנית שמעניקה חופש דת, אנשי הרשויות אומרים שאין להם ברירה, אלא לאמץ את התכנית.

"כשאנשים רוצים לבנות בית תפילה, יש להם זכות לעשות את זה", אומר ראש העיר מייקל בלומברג. "המדינה הזו היא לא מדינת דת, היא לא שייכת אך ורק לאנשים שאת דתם אנחנו מקבלים, המדינה הזו בנויה סביב חופש וחירות". אולי זה ייקח כמה שנים, אך נראה שהמוסלמים במנהטן עומדים לקבל את המסגד שלהם.

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Man, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.