כך שומרים על חשאיות מוחלטת

איננו יודעים כמה בשר יש בחקירתו החדשה של נתניהו והאם היא תבשיל - אך היא מתקיימת בקדחתנות תחת מעטה החשאיות של המשטרה ומשרד היועמ"ש. אמנון אברמוביץ' מסביר היכן עומדת הפרשה, ומה עלולות להיות ההשלכות

אין הבדל בין חקירה, בדיקה ובחינה (Yoav Ari Dudkevitch)

ביום שישי, לפני כחודש, פרסמנו בחדשות 2 ידיעה לפיה מתנהלת חקירה בעניין נתניהו, חקירה שאיננה קשורה למעונות ראש הממשלה, ל"ביביטורס" או לקשריו עם הנוכל המפנק ארנו מימרן. משהו חדש, חם מהתנור. אמש דיווחו עמיתיי, משה נוסבאום ועמית סגל, שמדובר בחשד לתרומות אסורות של אנשי עסקים מחו"ל. כמה בשר יש שם? מה איכותו? עד כמה הוא מבושל? לא ידעתי לומר אז ואינני יודע גם כעת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הבדיקה המקדימה", כפי שמכנים את החקירה הזו במשרד המשפטים ובלהב 433, נשמרת בסודיות לעת עתה, אך מתבצעת בקדחתנות ובהחלט מתקדמת. שותפי הסוד מעטים וממושמעים: מנדלבליט הוא יועץ משפטי לממשלה "קומפקטי" שמנהל ישיבות מעוטות משתתפים, ואגף החקירות והמודיעין של מני יצחקי במשטרה של רוני אלשיך מקפיד על דממת אלחוט.

מה ההבדל בין חקירה לבין בדיקה לבין בחינה? אין הבדל מהותי בין השלושה, אלא לצרכי השיח הציבורי: לחקירה מתלווה ניגון פלילי, בדיקה נשמעת כמו טיפול לגילוי מוקדם, ובחינה כמו בוחן בעל-פה לתלמידי בית ספר. בפועל, הפעולות המתבצעות בשלושת המקרים הן אותן פעולות.

אמנון אברמוביץ'

לפי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה מדצמבר 2015, "בדיקה מקדימה" היא חלק מתהליך קבלת ההחלטות בפרקליטות, והיא מתקיימת במקום בו לחקירה ישנן השלכות רוחב. כלומר, הידיעה שמתקיימת חקירה פלילית נגד ראש הממשלה, למשל, תשפיע דרמטית לא רק על חיי הנחקר, אלא על חיי העם, המדינה והמרחב.

האם התוצרים של "הבדיקה המקדימה" יתניעו חקירה פלילית במקרה זה? אינני יודע. ואם כן, האם חקירה תתניע כתב-אישום? דומני שבשלב זה גם מנדלבליט, שי ניצן ומני יצחקי טרם יודעים.