"ביביטורס": היועמ"ש חייב לפעול

ליועץ המשפטי לממשלה יש התלבטות גדולה במספר פרשיות בעניינו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. ההתלבטות היא אם להורות על פתיחת בדיקה משטרתית. לעניות דעתו של גיא פלג, כתבנו לענייני משפט, יש לפחות פרשיה אחת שלגביה אין טעם להתלבט יותר מדי. פרשנות

לא מעט פרשיות. נתניהו (רויטרס)

פרשת מימרן, פרשת מני נפתלי, פרשת מעונות ראש הממשלה - נראה כי בכל שבוע ישנו עיסוק בפרשה אחרת הקשורה בראש הממשלה בנימין נתניהו. אולם ישנה פרשה אחת שלדעתי מחייבת את היועץ המשפטי לממשלה לפעול: פרשת "ביביטורס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אגב, לטעמי טעו כשנתנו לפרשה את השם הזה, "ביביטורס", כיוון שמיד עושים את ההקבלה ל"ראשונטורס" של אולמרט, שם היו חיובים כפולים. בעניין "ביביטורס", אין חולק שלא היו חיובים כפולים. לכן באים מקורביו של ראש הממשלה נתניהו ואומרים: "אין חיובים כפולים, זה ניפוח של התקשורת".

אז בעצם מה כן יש כאן? על מה מבקר המדינה הצביע? מה הוא חשף? יש כאן קבלה של כספים ברורים באמצעות כרטיסי טיסה שהזמינו אנשי עסקים, בין היתר פויו זבלודוביץ', איל הון עם לא מעט עסקים בישראל, עבור בני משפחת נתניהו לטיסות אחרות שמימן הבונדס עבור בנימין נתניהו.

גיא פלג (חדשות 2)
יש כאן קבלה של כספים בניגוד לכללי ועדת אשר. כספים שקיבל איש ציבור, שר אוצר, שלא דיווח עליהם בשעתו. ברור שיש כאן לכל הפחות, לכאורה, עבירה של מרמה והפרת אמונים.

ואם כבר עושים הקבלה לאהוד אולמרט: ההקבלה הנכונה היא לעניין משה טלנסקי. שם קיבל אולמרט כספים מאיש עסקים, כספים בהם עשה שימוש פרטי, ועל כן ההרשעה שלו. אם נחזור לנתניהו, נזכיר שבעניין אולמרט הלכו ובדקו מה עם טלנסקי. בדקו אם היו לו עסקים בישראל ואם קיבל טובת הנאה עבור הכספים שהעביר.

אם תיפתח חקירת משטרה - ואני לא רואה דרך שלא תיפתח חקירת משטרה בעניינו של ראש הממשלה בנושא "ביביטורס", אז ייאלצו לבדוק אם בהיותו שר האוצר טיפל נתניהו באיזשהו אופן בענייניהם של אותם אנשי עסקים: קידם, פעל, ביקש שיפעלו עבורם. ואם אכן ימצאו לכך שרידים הרי שכאן מדובר בחשד, לכאורה, בעבירה חמורה בהרבה מעבירת השוחד.

מטעמו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר בתגובה: "הקשרים עם מימרן התרחשו בשנים 2001 עד 2003 כשבנימין נתניהו היה אזרח פרטי ולא נשא בתפקיד ממלכתי כלשהו. 'פרשת מיליון היורו' לא הייתה ולא נבראה. כל פעולותיו של מר נתניהו נעשו על פי הוראות החוק. גם בנסיעות של מר נתניהו לא נפל כל דופי. היועץ המשפטי לממשלה כבר בדק את הדברים והגיע למסקנה שאין כל סיבה לפתוח בחקירה על סמך החומר שהובא לידיעתו ב-2013. אנו משוכנעים שכך יהיה גם עם הספיח שהועבר אליו ב-2015. במשך שנים ארוכות סורקים את נתניהו ואת רעייתו במסרקות ברזל, ולא מוצאים כלום, מהסיבה הפשוטה - שאין כלום".