את המלחמות תשאירו מחוץ לכותל

עם שוך המהומות במקום הקדוש, טוען עפר חדד כי אין מדובר במלחמה דתית כלשהי, אלא במאבק פוליטי מטופש שבעיקר מבזה ומשחית את אחת הנקודות היחידות שמצליחות לגעת איפשהו כמעט בכולם

האמת שכל סיפור נשות הכותל הזה די מתסכל ומרגיז. לא משנה מאיזה כיוון מנתחים אותו. עשרים נשים, בקושי, מגיעות פעם בחודש, עם צעיפים צבעוניים (בדמות טליתות), וכיסויי ראש (בדמות כיפות), להתפלל בעזרת הנשים. לא מנסות להיכנס למתחם המקביל ולהתערבב עם הגברים. רק נשים, ללא בני הזוג שלהן. באגף הנשי. קבוצת נשים שלא מזיקה לכלום והייתה נשארת זניחה למדי, אם לא מקדישים לה כל כך הרבה תשומת לב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של עפר חדד

אבל נראה שיש כאלה שמאוד חשובה להם קדושת הכותל והשמירה על התפילה בו אך ורק על פי מנהג המקום. המנהג שלהם. עד כדי כך חשוב להם לשמור על כבודו של שריד בית מקדשינו, שהם שולחים מאות גברים להשליך אשפה ושקיות מים על המתפללות הסוררות.

אולי הם לא יודעים, אבל בחורה בבגדים רטובים זה אפילו עוד פחות צנוע מבחורה עם טלית צבעונית רחמנא ליצלן. מאות בנות סמינרים הגיעו הבוקר לחסום את עשרים המתפללות שהיו בדרכן לכותל מלוות בפסיקת בית המשפט המחוזי ובעוד שתי חברות כנסת שכנראה לא היו בכותל מאז הסיור בכיתה ד', אבל לא מוכנות להפסיד הזדמנות להצטלם קצת ולהסביר כמה חשוב להפוך את היהדות, מוסדותיה וכתליה למתקדמת.

"מאבק פוליטי ומטופש" (חדשות 2)

רק אלוהים יודע מתי העסיקה אותן לאחרונה הגות יהודית, ובאיזה הקשר הן עוד יהיו רלוונטיות מספיק בשביל לזכות לתשומת לב תקשורתית.

הבעיה של החרדים אינה עם העובדה שהנשים הללו אינן דתיות מספיק לטעמם, ההיפך. דווקא העובדה שמדובר באקט דתי במהותו, תפילה, אך לא כזה שמתנהל על פי הכללים שלהם, ועוד שם בכותל - פשוט מעבירה אותם על דעתם.

עם החילוניות הם עוד יכולים להתמודד, בסוג של ביטול, בהתעלמות. שיגיעו עם מכנסיים, אולי אפילו עם מחשוף נדיב, שישימו פתק עם איזו מפית על הראש. אבל כיפה? של גברים? וטלית? עד כאן. אף אחד לא יעז להגדיר את עצמו כדתי שלא לפי הכללים שלנו. על זה צריך להכריז מלחמה.

נשות הכותל מפגינות (חדשות 2)

אבל חשוב להבין, זו לא באמת מלחמה דתית, בשום צורה. זה מאבק פוליטי, מטופש, מיותר שבעיקר מבזה ומשחית את אחת הנקודות היחידות שמצליחות לגעת איפשהו כמעט בכולם.

באמת בכולם, פעם בשנה ביום כיפור, בסתם בביקור בירושלים, לבא לבקש משהו, או להגיד תודה ברגע של התחברות. זה הכותל. וכך הוא צריך להישאר, של כולם. בלי מלחמות, בלי התנצחויות, ובלי ניסיונות לתבוע ריבונות ולקבוע מדיניות במקום מי שאמור לעשות את זה.

יואיל בטובו השר בנט למהר ולקבוע בהתייעצות עם כל הגורמים, מכל הגוונים, את הנהלים לביקור בכותל המערבי. ולהתחיל לאכוף, מיד. בלי רחמים. מי שיבוא להילחם ולעשות פרובוקציות מכל סוג - יורחק לשנה מהמקום. כך יבינו כולם, ללא יוצא מן הכלל שאת המלחמות בכאילו עושים במקום אחר. בכנסת, בבתי המשפט או המדרש. לא בכותל.