כריסטי השמנמן בדרך לבית הלבן

ארבע שנים לפני הבחירות הבאות לנשיאות ארצות הברית והמועמדים הפוטנציאליים יודעים שזה הזמן להתחיל להתבלט. אחד מהם – מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי – מתבלט גם מבלי להתכוון. כריסטי, הסובל מהשמנת יתר, הוא אומנם הראשון לצחוק על עצמו, אבל ג'ונתן מן מייעץ לו לעבוד על הפרופיל

כריס כריסטי - מושל ניו ג'רזי (רויטרס)

מתי אדם שמן הוא שמן מכדי להוביל את אמריקה? האם אנו צפויים לראות התאמות לבעלי משקל כבד במשרד הסגלגל? מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי, נבחר הציבור האמריקני המפורסם ביותר שסובל מבעיית השמנת יתר, הביא סופגנייה בכיס החליפה שלו לתכנית הטלוויזיה של דיויד לטרמן, בציפייה שנושא המשקל שלו ייעלה לדיון.

"בעקרון, אני השמן הכי בריא שאי פעם תראו בחיים", אמר כריסטי ללטרמן. הגודל של מושל ניו ג'רזי הופך לסוגיה מפני שנשיא ארצות הברית הנוכחי, שמתחיל את הכהונה השניה שלו בבית הלבן, לא יכול על פי החוקה להמשיך לכהונה נוספת.

זה ייקח שנים לצאת בקמפיין רציני להחליף את אובמה בבית הלבן, אבל זה בדיוק הזמן לראות מי מהמועמדים הפוטנציאלים מתחיל להרים את הראש. לכריסטי יש פרופיל בולט (גם במשמעות הפוליטית של המילה): הוא מאוד פופולרי במדינה בה הוא מושל, הוא מוכר ברחבי האומה האמריקנית ונתפס כרפובליקן מתון שלא נבהל משיתוף פעולה עם הנשיא המכהן אובמה.

כריסטי: "עושה כמיטב יכולתי"

לבעיה עם הדימוי שלו יש צורה - הוא שמן. "ודאי שאכפת לי מזה", הוא אמר במהלך מסיבת עיתונאים השבוע. "אני עושה כמיטב יכולתי. לפעמים אני מצליח ולפעמים לא. לפעמים זו תקופה של הצלחות שמביאה אחריה תקופה של כישלונות".

כריסטי מעולם לא אמר כמה הוא שוקל, אבל מיליוני אמריקנים מבינים שהוא נמצא במאבק מתמיד. והאמריקנים מבינים במאבק הזה, מאחר שהם מובילים במדד אחוז התושבים הסובלים מעודף משקל - כשליש מהאמריקנים.

אובמה ידוע כנשיא אתלטי ששוקל 82 ק"ג. הוא נוהג לשחק גולף ומזמין את בכירי וושינגטון, אתלטים מקצוענים ומנהיגים זרים לשחק איתו כדורסל במגרש הנשיאותי. אשתו מישל מובילה מסע צלב נגד השמנת יתר ותזונה לא נכונה ומגדלת ערוגת ירקות בבית הלבן.

"כמו פצצת זמן"

הנשיא האמריקני הכי כבד היה וויליאם טאפט, שכיהן כנשיא בתחילת המאה העשרים. אומרים שהוא שקל 150 ק"ג. הוא קיבל אמבטיה מיוחדת משלו לאחר שעובדי הבית הלבן מצאו אותו תקוע באמבטיה המקורית של הבית.

כריסטי ודאי כבר מקבל שירות כזה כמושל. ברשת מנחשים שהוא שוקל בערך 130 ק"ג ורבים סבורים שהלחצים של התפקיד בבית הלבן עשויים לגרום לו לשבור את השיא של טאפט. "זה כמעט כמו פצצת זמן שעומדת להתפוצץ" ,אמר הרופא לשעבר בבית הלבן קוני מריאנו. "אני רופא יותר משאני דמוקרט או רפובליקני ואני מודאג שהאיש הזה ימות כשהוא בתפקיד".

כריסטי בעצמו לא מוכן לדבר על התכניות שלו בנוגע לבית הלבן ומתעקש שיש עוד זמן רב עד הבחירות. באמת יש עוד זמן רב, זמן להתכונן אולי להוריד כמה קילוגרמים.