הצעת חוק חדשה בטורקיה: ישראלים לא יוכלו לרכוש קרקעות במדינה

רפורמה חדשה בתחום הנדל"ן הטורקי מאיימת לדרדר עוד יותר את יחסי ישראל-טורקיה: אזרחים ישראלים לא יוכלו לרכוש קרקעות על אדמת טורקיה - ובמקביל יינתנו הקלות לאזרחים סורים ואירנים. פרשנים: עוד מהלך בהרחקות הטורקית מישראל - וההתקרבות לאירן ולסוריה

ראש ממשלת טורקיה ארדואן. "אל תקנו קרקעות שלנו" (רויטרס)

אין כניסה לישראלים: כלי תקשורת טורקיים מדווחים על החרפה נוספת ביחסים בין טורקיה לישראל, על רקע העלתה של הצעת חוק חדשה, לפיה יחול איסור על אזרחים ישראלים לרכוש קרקעות ונכסי נדל"ן על אדמת טורקיה. עם זאת, הצעת החוק מציעה הקלות משמעותיות ברכישת נדל"ן לאזרחים סורים ואירנים.

העיתון הטורקי "מילייט" מדווח, כי הצעת החוק שנידונה בימים אלו בפרלמנט הטורקי, אוסרת על אזרחים ישראלים ויוונים את הזכות לרכוש קרקעות. "עם זאת, תאפשר לאירנים, סורים, סעודים ואזרחים ממדינות המפרץ לרכוש קרקעות ללא הגבלה", דווח בעיתון.

הצעת החוק החדשה הועלתה במסגרת רפורמה כללית שעובר תחום הנדל"ן במדינה, במטרה להפוך אותו לאטרקטיבי יותר עבור משקיעים זרים. על פי הדיווחים, סובל תחום הנדל"ן הטורקי מגירעון הנאמד בכ-45 מיליארד דולרים.

ההצבעה - בשנה הבאה

עם זאת, על פי מומחים מקומיים, נועד החוק למנוע מישראלים לרכוש קרקעות בטורקיה ולחזק את היחסים עם מדינות ערביות ואיסלאמיות. במסגרת הצעת החוק, תוצע לזרים חכירת הקרקע לתקופה בלתי מוגבלת, במקום תקופה מוגבלת המוערכת ב-99 שנים כיום.

משרדי השיכון והעבודה בטורקיה פועלים בימים אלו לגיבוש הצעת החוק, בשיתוף עם מספר בנקי השקעות במדינה. המטכ"ל הטורקי התבקש להכין מיפוי של הקרקעות הטורקיות במסגרת הרפורמה. לאחר גיבוש הנוסח הסופי של הצעת החוק, יועבר הנוסח הרשמי גם לאישורו הרשמי של ראש הממשלה רג'פ טאיפ ארדואן. סיום התהליך צפוי להיות בשנה הבאה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק