הערכה: ישנו מצבור גז ענק בישראל

חברת נובל הודיעה על סיכוי של 50% למציאת גז במאגר הגז לווייתן, כך עולה מהודעה שהפיצה החברה לאנליסטים. משמעות ההודעה: ייתכן שבקרוב מאוד תהיינה לישראל עתודות גז רבות - 15% יותר מאשר היום

מצאנו גז? אחרי שבוע של מתח ותנודתיות במניות, הכריזה היום חברת נובל בהודעה שפרסמה לקראת כנס האנליסטים היום כי במאגר הגז "לווייתן" קיים סיכוי של 50% להימצאות כמות גז כפולה מהיקף הגז בקידוח "תמר", דבר אשר עשוי להגדיל משמעותית את רזרבות הגז לשימוש בישראל.

התפתחות נוספת עליה צפויה לדווח נובל בכנס האנליסטים היא שרזרבות הגז בתמר גדלו ב-33% לעומת הערכתה הקודמת, וזאת בעקבות בחינה מחדש של הנתונים. נובל מעדכנת כי היא הפקת הגז נמשכת כמתוכנן, והפקת הגז הראשונה צפויה ב-2012.

מנכ"ל ישראמקו יוסי לוי אמר ל"גלובס" כי ממצאי הסקר המעידים על 50 אחוז הסתברות לתגלית בלווייתן הם יוצאי דופן באיכותם. "מדובר בנתון גבוה מאד במונחים של שוק חיפושי הנפט והגז", הוסיף לוי.

בהתייחס לעדכון ההערכות לגבי גודלו של מאגר הגז "תמר" אמר לוי כי הנתונים מעידים שוב על גודלו ואיכותו של המאגר ועל יכולתו לספק את תצרוכת הגז של ישראל לעשרות שנים ולהגדיל את כמות העתודות ב-15%. לוי קרא לזרז את הליכי האישור להקמת המתקן היבשתי לקליטת הגז מתמר וציין כי עיכובים בלוח הזמנים עלולים לגרום למשק נזק כלכלי ישיר בהיקף שני מליון דולר ליום.

אסי ברטפלד, מנכ"ל קבוצת דלק, מסר בעקבות פוטנציאל גילוי הגז בלוויתן כי "עדכון רזרבות הגז של מאגר תמר מגדיל את ערך האחזקות של הקבוצה במאגר וסביר להניח גם את הרווחיות שתנבע ממאגר זה. הודעת נובל על הסתברות של 50% למציאת גז או נפט בפרוספקט לויתן הנם בשורות טובות מאוד ויש להיערך לקידוח ברישיון הנ"ל בהקדם. אם יתגלה ברישיון מאגר גז או נפט תהפוך ישראל למדינה שלא תלויה באנרגיה ממקורות זרים".