משפחת בגין נגד תמונתו על השטר

אמש פרסמנו כאן לראשונה כי בנק ישראל מתכוון להחליף את הדמויות שיופיעו על שטרות הכסף בישראל. היום כבר קמו מתנגדים למהלך - ובראשם בני משפחת בגין, שביקשו שלא להטביע את דמותו של ראש הממשלה לשעבר על שטר

מאז פורסמה ההחלטה להחליף את הדמויות שיופיעו על שטרות הכסף החדשים, היה ברור שיהיו מתנגדים - לדרכו של רבין, לוויתור על עגנון. אבל דווקא בני משפחתו של מנחם בגין הפתיעו כשביקשו מבנק ישראל שלא להטביע את דמותו על שטר. לעומתם, בנו של משה שרת לא מתכוון לערער על החלטה לוותר על אביו בשטרות.

"זה לא אומר לי שום דבר", אומר יעקב שרת, בנו של ראש הממשלה השני של ישראל. "אף משתמש בשטר של 20 שקל לא חושב לרגע. רגע מי זה האיש הזה? מה הוא עשה? מה הוא חשב?"

בעיני יעקב, שהקים את העמותה למורשת אביו, ההנצחה חשובה - הסמל על השטרות פחות. אחיו חושב אחרת. "אבא מופיע על השטר לא בתור אדם פרטי אלא בתור אדם בעל זכויות ביישוב ובמדינה", מנמק חיים שרת.

"מה שמטריד אותי", משתף יריב בן אליעזר, נכדו של ראש הממשלה הראשון, "זה גם שלא יהיה שני בן גוריונים בשביל בגין אחד. השטר גם צריך להיות שטר עם משמעות לא סתם איזה כסף קטן".

עגנון אאוט, רבין אין

מי שכן מתרגש מהשטרות החדשים הוא ראובן סטולר, יו"ר עמותת אספני השטרות בישראל. "זו הזדמנות להכניס שטרות חדשים לאוסף", הוא אומר בסיפוק. באוסף של סטולר שניצב במוזיאון לבנקאות ונוסטלגיה, ניתן לראות את כל השטרות שיצאו בישראל, מימי המנדט הבריטי ועד היום.

השטרות עם הנופים הוחלפו בדמויות של מקימי הארץ, שאותם החליפו מנהיגים ואנשי רוח. בתחילת 2012 אמורים לצאת לשוק השטרות החדשים. לא עוד שרת, עגנון, בן צבי ושזר, אלא בגין, רבין, הרצל ובן גוריון.

ואיך בדיוק ייראו השטרות החדשים? בנק ישראל פנה לשורת מעצבים והודיע על קיום תחרות מיוחדת, במסגרתה ייבחרו המנצחים הגאים.