חדשות טובות: מדד המחירים ירד ב-0.3%

למרות הציפיות לעלייה, מדד המחירים לצרכן ירד בחודש ספטמבר לרמה של 104.7 נקודות. ירידות בולטות נרשמו בסעיפי ההבראה והנופש בארץ ובחו"ל, בהלבשה ובפירות הטריים. לעומתם, נרשמה עליית מחירים בסעיפי הדיור ואחזקת הדירה. בעקבות הירידה חזרה האינפלציה ליעד שהציב בנק ישראל

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר יכול לנשום לרווחה: אחר חודשים אחרונים שבהם חרגה האינפלציה מיעד המחירים שקבעה הממשלה, עומדת האינפלציה השנתית בשניים עשר החודשים האחרונים על 2.8 אחוזים, בתוך היעד של 1-3 אחוזים שקבעה הממשלה.

הירידה התאפשרה הודות לירידה במדד המחירים לחודש ספטמבר שפרסמה הערב הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שירד ב-0.3 אחוזים. גורמים בשוק ציפו לעלייה של 0.2 אחוזים במדד, או לפחות להתייצבות על הרמה הקודמת, אולם המדד ירד ונקבע ברמה של 104.7 נקודות.

הירידה מוסברת בעיקר בגורמים עונתיים, לרבות ירידה חדה של יותר מ-7 אחוזים בסעיף הבראה ונופש בארץ ובחו"ל. סעיף ההלבשה ירד ב-6 אחוזים וסעיף הפירות הטריים ירד ב-10 אחוזים. מנגד, שוב התחזק סעיף הדיור - ב-0.8 אחוזים, ומיתן את הירידות בשאר הסעיפים. התשלום לגן הילדים ולמעון עלה ב-4.7 אחוזים.

למרות יעד האינפלציה השנתית, העלייה במדד מתחילת שנת 2009 גבוהה מהרצוי. מאז חודש ינואר עלה מדד המחירים לצרכן ב-3.4%. השינוי החיובי צפוי להגביר את הלחץ בסביבתו של הנגיד להעלות את הריבית, כדי לתמוך במיתון האינפלציה.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק