קרן המטבע העולמית: "אפשר לבלום את מחירי הדיור בישראל"

דוח קרן המטבע לשנת 2015 חולק שבחים לכלכלה הישראלית, אך עם זאת לא חוסך ממנה מונה שורה של בעיות ואתגרים שעמם יהיה עליה להתמודד. בין ההמלצות: קיצוץ הגירעון הפיסקלי כדי להעלות את החוב על מסלול ירידה, חשיבות קריטית להגדלת היצע הדירות והגדלת התחרות במשק

מחירי הדיור נוסקים ללא הצדקה. אילוסטרציה (חדשות 2)

לצד השבחים שחולקת קרן המטבע לכלכלה הישראלית בדוח שחיברה לשנת 2015, מונה הקרן שורת בעיות שעמן מתמודדת ישראל, בהן גם הסיכון הנשקף לפריון הלאומי בהצטרפות חרדים וערבים לכוח העבודה. עוד מדגיש הדוח את אי השוויון בהכנסות בישראל, שמתברר כגבוה ביותר מקרב הכלכלות המתקדמות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדוח שהתפרסם היום (רביעי) מבוסס על התייעצויות עם הרשויות הכלכליות בישראל על סמך סעיף IV של הקרן, שנערכו בין 3-15 בדצמבר 2014 ובין 17-24 בחודש יוני השנה ובהן השתתפו בין היתר נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, שר האוצר משה כחלון, ונציגים ממשרד ראש הממשלה, מוסדות אקדמיים והמגזר הפרטי.

על רקע הדריכות להחלטת פדרל ריזרב מחר, מדגישה קרן המטבע שבנק ישראל אינו צריך לנקוט צעדי הקלה מוניטרית בשלב זה, זאת למרות שהאינפלציה בישראל נמצאת מתחת ליעד האינפלציה. הקרן מדגישה, שמדובר באינפלציה "מיובאת", כלומר שהיא אינה נובעת מחולשות במשק הישראלי, ושהיא נושאת אופי זמני.

עורכי הדוח מציינים שישראל צלחה היטב את המשבר הפיננסי, והיא עושה עתה חיל, בין השאר עם קצב ראוי לציון ביצירת מקומות עבודה חדשים של 3.5% בשנה ושיעור אבטלה נמוך מזה עשרות שנים של 5.2%. "התעסוקה בישראל היא מעשה קסמים", מתפעל הדוח.

הדוח מתייחס גם לנתוני האינפלציה השלילית, המשקפת לטענת העורכים גורמים חיצוניים זמניים ולא חולשות בשוק המקומי. הסיכונים מאוזנים ושער החליפין מתאים פחות או יותר לנתוני הבסיס של המשק. עוד מציין הדוח כי הממשלה הצליחה לקיים את יעד הגירעון ברמה של 2.8% מהתמ"ג בשנת 2014, אך היא העלתה את יעד הגירעון לרמה של 2.9% מהתמ"ג בשנים 2015 ו-2016.

האם בנק ישראל ייאמץ את ההמלצות? הנגידה פ (רויטרס)

הדאגה: הפער הגדל בפריון העבודה בין ישראל לארה"ב

עם זאת ישראל נאבקת גם בכמה בעיות, ובעיקרן פריון העבודה הנמוך והפער ההולך וגדל בינה ובין ארה"ב. יתר על כן, הלחצים על הפריון בישראל יגדלו בד בבד עם העלייה המהירה בהצטרפות אוכלוסיות חרדיות וערביות לכוח העבודה. הסיבה לכך היא שרמת החינוך באוכלוסיות אלה נמוכה מהממוצע בישראל, כך על פי הדוח.

בעיה נוספת היא אי שוויון גבוה בחלוקת ההכנסות, אשר נובעת על פי המסמך הן מאי השוויון בחלוקת הכנסות מעבודה והן מכך שמערכת המס בישראל תורמת פחות לחלוקה מחדש של עוגת ההכנסות הלאומית, בהשוואה למדינות אחרות. העוני מרוכז בעיקר באוכלוסיות הערביות והחרדיות, שמשתתפות פחות בכוח העבודה בישראל. באוכלוסיות אלה ניתן למצוא משפחות גדולות יותר ורמת חינוך נמוכה יותר. אך גם בקרב יהודים לא חרדים נרשם אי שוויון גבוה בהכנסות בהשוואה לכמעט כל הכלכלות המתקדמות.

- האינפלציה שלילית, אך מחירי הדיור נוסקים לשחקים ולפי חישובי כלכלני הקרן המחירים גבוהים ב-30% מכפי שהם צריכים להיות. שערי הריבית הנמוכים תרמו להיווצרות עלייה במחירי הדיור. למעשה, מחירי הדיור כמעט הוכפלו מאז 2007. למרות הצמיחה החזקה יחסית אחרי המשבר הפיננסי, יש לישראל אחד מהגירעונות הפיסקליים המובנים הגבוהים ביותר בקרב מדינות OECD. העלאה חוזרת ונשנית של יעדי הגירעונות הפיסקליים מעכבת התקדמות בקיצוץ הגירעונות האלה, אומרים מחברי הדוח.

באשר לשוק הדיור ממליצים מחברי הדוח לייחס חשיבות קריטית להגדלת היצע הדירות כדי לבלום את העליות במחירי הדיור. יש גם צורך במאמצים מתוכננים של משרדי הממשלה הרלוונטיים והרשויות המקומיות להיאבק בעליות אלה. צעדי רגולציה פיננסית  צריכים להיות קו ההגנה הראשון לטענתם נגד סיכונים ליציבות הפיננסית שעלולים לנבוע משוק הדיור.