ביהמ"ש: רשות המיסים גבתה מיליונים שלא כדין

בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד רשות המסים טענו התובעים כי במשך עשרות שנים רשות המסים גבתה כספים רבים בגין הצמדה למדד - שדווקא נשאר יציב. השופטת מתחה ביקורת על התנהלות הרשות: "מדובר בסכום גדול ביותר שהצטבר בקופת הרשות שלא כדין". רשות המסים: עקב התביעה נבחנה העמדה והופסקה הגבייה

"סכום גדול שהצטבר שלא כדין" (רויטרס)

רשות המסים גבתה במשך 40 שנה כספים שלא כדין מהציבור - כך קבע לאחרונה בית המשפט המחוזי בתל אביב בעקבות תביעה ייצוגית שהוגשה. מקור החיוב האסור הוא הפרשי הצמדה שגבתה הרשות מחייבים שאיחרו בתשלום המע"מ, למרות שהמדד לא עלה כלל בתקופה זו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתביעה הייצוגית, שהוגשה על ידי עורכות הדין אביגיל כץ ונמי גולדהבר, טענו התובעות כי בעלי חוב שאיחרו בתשלום המע"מ בפחות מ-30 יום, חויבו בהפרשי הצמדה למדד שלא כדין. "במשך עשרות שנים גבתה רשות המסים מחייבים הפרשי הצמדה למדד המחירים לצרכן בעבור תקופה בה לא חל כל שינוי במדד", נטען בכתב התביעה. בעקבות הגשת התביעה, הודיעה רשות המסים בחודש נובמבר אשתקד כי תחדול מהגבייה.

שופטת בית המשפט, יהודית שיצר, לא חסכה בביקורת על התנהלות רשות המסים. "מדובר בגבייה שיטתית ועקבית שנמשכה עשרות שנים מציבור רחב מאוד", פוסקת השופטת ומוסיפה: "מדובר בסכום גדול ביותר שהצטבר בקופת הרשות שלא כדין. התועלת לעתיד שהושגה באמצעות התביעה רבה מאוד".

עו"ד אביגיל כץ ונמי גולדהמר (חגי בן כוזרי)


"ניתן לתבוע את הרשות באופן אישי"

"ביקשנו שרשות המסים תפרסם הודעה באתר שלה כדי ליידע את הציבור על הגבייה האסור", פירטה עו"ד כץ. עורכת הדין מסבירה כי על פי תחשיב של רשות המסים עצמה, הסכום שהתקבל מהחיוב בשנתיים האחרונות עומד על כ-2.2 מיליון שקלים. "הגבייה הזו נעשתה במשך כ-40 שנה. מדובר בעשרות רבות של מיליוני שקלים ששילם הציבור". 

לדברי עורכת הדין, "הציבור יכול לתבוע באופן אישי את רשות המסים ולדרוש את השבת הכסף. מדובר בעשרות מיליוני שקלים שמוחזקים בקופת הרשות מבלי שהייתה להם כל זכות לגבותם. ברשות המסים צריכים להודיע לציבור על העוול הזה שנעשה כלפיו. זה מקומם", התרעמה. בית המשפט פסק כי מגישות התביעה יקבלו שכר טרחה בסך של 350 אלף שקלים.

מרשות המסים נמסר בתגובה: "רשות המסים פעלה במהלך השנים בכפוף לפרשנות משפטית לחוק מע"מ וגבתה הפרשי הצמדה בהתאם. בעקבות הגשת התובענה הייצוגית בנושא, בחנה הרשות את עמדתה מחדש והודיעה לבית המשפט על הפסקת הגבייה ובהתאם - התובענה לא הוכרה כתובענה ייצוגית".

לפניות לכתב: ItaiA@ch2news.tv