ארה"ב: אובמה אישר מינוי נגידה

נשיא ארצות הברית ברק אובמה הודיע הלילה על בחירת נגידה חדשה - פרופ' ג'נט ילן, שכיהנה עד כה בתפקיד סגנית נגיד הבק המרכזי ברננקי. לאחר מינוי הנשיא, כל שנותר לה לעבור הוא את אישור הסנאט, הצבעה שצפויה לעבור

כיהנה כסגנית הבנק. ילן (רויטרס)

נשיא ארה"ב ברק אובמה הודיע הלילה (ד') על מינויה של פרופ' ג'נט ילן בת ה-67, סגנית נגיד הבנק הנוכחי, לתפקיד יו"ר הבנק הפדרלי. "הקדנציה הבאה תעזור לכוון את הכלכלה לאחר שלא אכהן יותר כנשיא. ילן היא מנהיגה שהוכיחה את עצמה. היא קשוחה, ולא רק כי היא גדלה בברוקלין. היא מתאימה מאוד לכהן בתפקיד הזה", אמר אובמה במהלך מינויה שהתרחש בבית הלבן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אם הסנאט יאשר את מינויה של ילן, היא תהיה האישה הראשונה אי פעם שמכהנת בתפקיד הכלכלי הבכיר. ילן, שהונה מוערך ב-4.8 מיליון דולרים, נחשבת לתומכת במדיניות כלכלית מרחיבה, כמו קודמה ברננקי, וצפויה להמשיך בצעדיו שהתווה קודמה למלחמה בצמצום האבטלה.

ברננקי יסיים את תפקידו בסוף חודש ינואר 2014. ממש כמו בישראל, גם בארה"ב הנגידה שנבחרה לא הייתה המועמדת המועדפת ע"י מי שנדרש לבחור בה.

אובמה העדיף למסור את התפקיד דווקא ללורנס סאמרס, שהיה יו"ר מועצת היועצים הכלכליים בבית הלבן בתקופת הכהונה הראשונה של הנשיא, וכיהן גם כשר האוצר בממשלו של ביל קלינטון. סאמרס, עם זאת, החליט להסיר את מועמדותו למינוי בגלל חשש שתהליך אישורו בסנאט יהיה קשה ופוגעני.

יו"ר מועצת היועצים הכלכליים לשעבר היה צפוי לשמש מטרה להתקפות, לא רק של סנטורים רפובליקנים אלא גם של מחוקקים דמוקרטיים ליברליים - שטענו שהוא מקורב מדי לוול סטריט.

על פי הערכות בוושינגטון, גם מינויה של ילן לא יתנהל על מי מנוחות, אך היא תאושר בסופו של דבר. הסנטור הדמוקרטי צ'רלס שומר אמר ל"ניו יורק טיימס": "אני חושב שיש סיכוי טוב מאוד שילן תאושר. היא נהנית מתמיכה דו-מפלגתית".