הצעירים חוזרים לשוק הנדל"ן: עלייה של 30% ברבעון השני של השנה

על פי נתונים שפרסם משרד האוצר, ברבעון השני של השנה נרכשו בישראל 32 אלף דירות - נתון שיא מזה עשור. חדרה ובאר שבע מובילות את טבלת הרכישות ומיהם הקונים? הזוגות הצעירים בראש

הצעירים חוזרים לשוק הנדל"ן (חדשות 2)

בשנים האחרונות התלוננו זוגות צעירים רבים בישראל כי הם אינם מסוגלים לרכוש דירה במחיר סביר - אם בכלל - אך מתונים שמפרסם היום (ה') משרד האוצר מתברר שחלה עלייה בכמות הדירות שנרכשו בארץ - רובן, אגב, על ידי זוגות צעירים המרוויחים שכר ממוצע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הנתונים שהתפרסמו, ברבעון השני של 2013 נרכשו בישראל 32 אלף דירות - הרמה הגבוהה ביותר של עסקאות מאז תחילת העשור הקודם. את הגידול בעסקאות הובילו הזוגות הצעירים, עם עליה של 30% לאחר שני רבעונים רצופים של ירידות.

העלייה במספר המכירות הושפעה בין היתר משיווק מוגבר של קרקעות בישובים קציר-חריש ובית"ר-עילית. מתן "מענק ירושלים" על ידי משרד השיכון והבינוי, המאפשר לזכאים לקבל מענק של עד עשרות אלפי שקלים עבור רכישת דירה בעיר, הביא לגידול חד של 40% ברכישות על ידי זוגות צעירים.

עלייה של 65% ברכישות בחדרה ובאר שבע

מספר הדירות שנרכשו על ידי משקיעים עלה ב-20% ברבעון השני של השנה, זאת לעומת הירידה החדה שנרשמה ברבעון הקודם. יחד עם זאת, כמות המשקיעים בסך העסקאות הוסיף לרדת לרמתו הנמוכה ביותר מאז 2003. מכירת דירות על ידי משקיעים רשמה גידול חד יותר, של 33%, בהשוואה לרבעון הקודם.עוד עולה מהנתונים שפורסמו כי רכישת דירות יד שנייה בישראל רשמה גידול של 23% ברבעון השני, לאחר ירידה של 13% ברבעון הקודם, שקטעה רצף עליות של ארבעה רבעונים. בכך הגיעה רמת מכירת דירות יד שנייה לרמתה הגבוהה ביותר מאז תחילת העשור הקודם.

אחד הנתונים המפתיעים העולים מדוח משרד האוצר הינו רמת השכר החציוני של הרוכשים, העומד על כ- 11,200 שקלים לחודש. על פי הדוח, באזור חדרה ובאר שבע נרשמה עלייה חריגה בכמות הרכישות - בשיעור של 65%. באזור ירושלים חלה עלייה של 40%. לפי משרד האוצר, הגידול החד ברכישות הזוגות הצעירים באזורים אלו חל על רקע ירידה משמעותית ברמות המחירים.