בגלל שיקולי מס? המיליארדר עידן עופר מתכנן לעזוב ללונדון

בריחת הטייקונים? מקורבים לאיש העסקים טוענים כי המחשבה לשנות את מקום מגוריו נובעת מכוונת בנו לעזוב ללימודים בחו"ל. אולם, גורמים בסקטור העסקי מעריכים כי המעבר קשור בין היתר לשיקולי מס

עידן עופר. עוזב בגלל בנו? (רויטרס)

בעל השליטה בחברת האחזקות החברה לישראל, עידן עופר, מתכוון להעתיק את מקום מגוריו ללונדון, כך מפרסם הערב אתר האינטרנט של העיתון "גלובס". גורמים המקורבים לעופר אומרים כי עזיבה צפויה של בנו ללימודים בחו"ל היא המקור להחלטה, אך בסקטור העסקי מעריכים כי המעבר קשור בין היתר לשיקולי מס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מספרם של המהגרים העשירים לבריטניה זינק בשנים האחרונות בעשרות אחוזים, במיוחד מרוסיה וסין. לונדון קורצת למיליארדרים בשל מעמדה כצומת פיננסי עולמי, בזכות שוק הנדל"ן היציב, בתי הספר הפרטיים הטובים וכמובן בזכות האפשרות לתכנוני מס מגוונים וחוקיים.

גם לב לבייב, בעל השליטה בחברת הנדל"ן אפריקה ישראל, עבר לבירה הבריטית לפני כחמש שנים. בריטניה בנתה תהליך פשוט וקל לקליטת המיליארדרים במטרה למשוך משקיעים מרחבי העולם, הכולל ויזה ליחידים עם הון של מיליון ליש"ט לפחות להשקעה בבריטניה, המעניקה מעמד של תושב עם תכנון מס. שמונה שנים מאוחר יותר הם מקבלים דרכון בריטי. דוברו של עופר מסר בתגובה כי "עידן עופר הוא איש עסקים גלובלי וככזה הוא שוהה חלק ניכר מזמנו מחוץ לישראל".

דירוג פורבס: עידן עופר - הישראלי העשיר בעולם

עופר מתגורר ביישוב היוקרתי ארסוף ונשוי ברביעית. יש לו חמישה ילדים. הצעיר שבהם הוא מאשתו הנוכחית, בתיה פרי, שאיתה התחתן בקיץ 2009. בנו הצעיר נקרא ע"ש אביו ז"ל, סמי עופר, שהלך לעולמו ביוני 2011. עידן הוא בנו הצעיר של סמי. הבן הבכור אייל עוסק בעיקר בתחום הנדל"ן ומתגורר במונטה קרלו, מונקו, לפי פרסומים בעיתונות הזרה. ההון העצום של משפחות סמי ויולי עופר נבנה בעיקר מעסקי ספנות וקידוחי נפט. בשנים האחרונות העסקים פוצלו בין הילדים.

לפי דירוג "פורבס" האחרון, עידן עופר הוא הישראלי העשיר בעולם, עם הון מוערך של 6.5 מיליארד דולר. עופר שולט (כ-50%) בחברה לישראל, באמצעות חברת "מילניום השקעות אלעד" הפרטית, הנמצאת בשליטתו (80%) ו-20% בבעלות שווה של עופר ואודי אנג'ל, בעלה לשעבר של ליאורה עופר, בתו של יולי עופר ז"ל.

שווי החזקותיו של עופר בחברה לישראל בלבד מוערך בשוק ב-2.4 מיליארד דולר. לעופר החזקה ציבורית נוספת, פסיפיק דרלינג, חברה שבונה אוניות המיועדות לבצע קידוחי נפט וגז במים עמוקים. שווי החזקתו בה מוערך ב-1.5 מיליארד ד', על פי שווייה בבורסת ניו יורק. כמו כן יש לעופר שורה של החזקות פרטיות בתחומי הספנות והנדל"ן.

החברה לישראל מעוניינת למכור את החזקותיה ואת מקור רווחיה העיקרייים - חברת הדשנים כיל - לפוטאש הקנדית, אך העסקה נתקלת בהתנגדות עזה מצד העובדים וגם מצדם של כמה גורמים בכירים בממשלה. לחברה לישראל החזקות פחות מוצלחות - בצים, בטר-פלייס, טאואר ובזן. בנוסף, יש לחברה החזקות בחברת תחנות כוח המייצרת חשמל בעיקר באמריקה הלטינית ומיזם הרכב קורוס יחד עם צ'רי הסינית.