האוצר בוחן לבטל חוב של 6 מיליארד לחברת החשמל

משרד האוצר שוקל למחוק לחברת החשמל חובות בסך של 6 מיליארד שקל, זאת לאחר שהחברה נטלה בעבר הלוואה בערבות ארה"ב בסך 3.6 מיליארד שקלים. מנכ"ל משרד האוצר ציין אתמול כי המדינה חוזרת על התחייבותה לתת ערבות או פתרונות מימון אחרים לגירעון התזרימי המצטבר של החברה בשל עלות הדלקים וצרכי המזומנים שלה

חוב חברת החשמל יימחק? (חדשות 2)

במשרד האוצר שוקלים למחוק חובות בהיקף של כ-6 מיליארד שקל לחברת החשמל. מדובר בהלוואה שנטלה בעבר חברת החשמל בערבות הממשל האמריקני בהיקף של כ-3.6 מיליארד שקל. אנשי האוצר בוחנים את כל מבנה החוב וההון של החברה, זאת כחלק מיוזמה של המרת חלק מהלוואה צמיתה המוגדרת כ"חוב נחות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

גורמים המעורים בנושא מעריכים כי צעד כזה יתבצע כחלק מרפורמה כוללת בחברת החשמל. במקביל, משרד האוצר יפעל להעמדת ערבות מדינה בסך מיליארד שקל לחברת החשמל באופן מיידי וערבות מדינה נוספת בסך 2 מיליארד שקל בשנת 2013, בכפוף לאישור ועדת הכספים של הכנסת.

מנכ"ל משרד האוצר ציין אתמול כי המדינה חוזרת על התחייבותה לתת ערבות או פתרונות מימון אחרים לגירעון התזרימי המצטבר של החברה, בשל עלות הדלקים וצרכי המזומנים של החברה לרוכשם. נוכח הפסקת הזרמת הגז הטבעי ממצרים, אשר חייב רכישת דלקים יקרים יותר, משרד האוצר יחד עם רשות החשמל ובהסכמת חברת החשמל החליטו לפרוס את עליית התעריף לצרכן, בכדי להימנע מעלייה חדה של עשרות אחוזים במחירי החשמל לאזרחים.

בתוך ימים אמור להעביר האוצר מכתב המציג באופן מפורט מנגנון להידוק הבקרה והדיווח של משרד האוצר על מצבה הפיננסי והתפעולי של החברה. זאת, עקב בעיית הבור התזרימי בסך 1.4 מיליארד שקל לרכישת דלקים.