אושר: פיצוי להורים שנעדרו מהעבודה בשל המצב הביטחוני

מנגנון פיצוי שגובש באוצר יעניק פיתרון להורים שנאלצו להיעדר ממקום עבודתם בעקבות המצב הביטחוני, בעקבות החלטת פיקוד העורף להשבית את מוסדות הלימוד. ההבנות שהושגו בין נציגי האוצר להסתדרות יעניקו פיצוי שכר עבודה מלא גם במקרה של סבבי אלימות עתידיים - אם יתרחשו עד סוף השנה

פגיעת הגראד באשדוד, בתחילת השבוע (חדשות 2)

משרד האוצר הסכים לראשונה להעניק פיצוי להורים מהדרום, שנאלצו להיעדר ממקום עבודתם בעקבות המצב הביטחוני. בפגישה שנערכה היום אושרו ההסכמות שגובשו בין ראשי האוצר ליו"ר ההסתדרות עופר עיני, לפיהן פיצוי של שכר עבודה מלא ינתן להורים לילדים עד גיל 14, שיחתמו על תצהיר לפיו אחד מבני הזוג נותר בבית בשל השבתת מוסדות החינוך על ידי פיקוד העורף. בהסתדרות מבהירים כי מדובר בפיצוי לכלל העובדים במשק, כולל עובדי במגזר הפרטי ועובדי קבלן.

בסוף השנה ידונו הצדדים על האפשרות להעניק ארכה נוספת לתוקפו של מנגנון הפיצוי, אולם בכל מקרה, בנוסף לפיצוי על סבב ההסלמה האחרון, הפיצוי יינתן לתושבי הדרום גם בגין סבבים עתידיים, אם יהיו כאלה, עד סוף שנת 2012.

מדובר בבשורה של ממש לעשרות אלפי עובדים שנאלצו בסבבי ההסלמה הקודמים להגיע במקרים רבים למקום העבודה משום שלא ידעו אם יזכו לפיצוי. כך למשל, בסבב ההסלמה של נובמבר 2011, העובדים לא זכו לפיצוי. למעשה, ניתנו פיצויים רק במבצע עופרת יצוקה בתחילת 2009, ובמלחמת לבנון השנייה בשנת 2006. בשני המקרים גובש מנגנון פיצוי אד-הוק שפג תוקפו מיד בתום העימות.

על פי ההסכמות בין האוצר להסתדרות, הפיצוי יינתן בשלב זה לעובדי המגזר הציבורי, ובהמשך יפוצו גם עובדים במגזר הפרטי על סמך הנתונים שיעבירו המעסיקים הפרטיים לאוצר.

בהסתדרות דרשו לפצות גם עובדים ללא ילדים קטנים כל זמן שמקום עבודתם מרוחק ממקום מגוריהם, וכאשר מדובר בנסיעה ממושכת בתוך טווח הרקטות. במשרד האוצר התנגדו לכך, אולם הצדדים הסכימו כי הנושא יידון בפגישה שמתוכננת בקרוב בין שר האוצר יובל שטייניץ לראשי ההסתדרות והמעסיקים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת