החל מהיום: המע"מ יורד ב-1%

בחצות נכנס לתוקפו הצעד עליו הכריזו ראש הממשלה ושר האוצר לפיו שיעור המע"מ יעמוד על 17%. שינוי התעריף יורגש בעיקר בחשבונות החשמל והמים, וכן ברכישת כלי רכב. מהו החיסכון למשפחה הישראלית הממוצעת?

החל מהיום משלמים פחות: בעקבות החלטת שר האוצר משה כחלון וראש הממשלה בנימין נתניהו החל מהלילה (חמישי) בחצות ירד שיעור מס ערך מוסף באחוז, וכעת הוא עומד על 17%.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המשמעות הישירה הנובעת מהורדת המע"מ היא חיסכון בסל ההוצאות החודשי. הירידה בהוצאות צפויה להתבטא בעיקר בתשלומי החשבונות כמו חשמל ומים, בעלויות הדלק, מוצרי ביגוד והנעלה וכן על רכישת כלי רכב.

כך למשל המשפחה הישראלית הממוצעת שהוצאותיה מסתכמות בכ-12 אלף שקלים בחודש, צפויה לחסוך כ-100 שקלים בחודש, לאחר ניכוי ההוצאות החודשיות שעליהן לא משלמים מס ערך מוסף ממילא כמו ירקות. כך צפויה משפחה ממוצעת לחסוך כ-1,200 שקלים בשנה, בהנחה שהמדיניות החדשה שהוכרזה לא תשתנה בעתיד הקרוב.

"מחזירים כסף לציבור"

שר האוצר כחלון וראש הממשלה נתניהו הסבירו את המהלך בשל מה שהוגדר כעודפי גביית מסים בהיקף של מיליארדי שקלים מהציבור. לטענת השניים, המהלך בוצע בכדי לעודד את הצמיחה במשק.

במעמד ההכרזה על הורדת המע"מ, הסביר כחלון כי באמצעות הצעד יחזיר האוצר את עודפי הגבייה לאזרחים, הנובעים בין השאר גם משיפור במערכת הגבייה של רשות המסים. ברשות הסבירו כי שיעור המע"מ החדש יחול על מוצרים שאספקתם תתבצע החל מהיום. כמו כן, מוצרים שהועבר עבורם תשלום, אך יימסרו ללקוח היום ואילך, יחויבו בתשלום מע"מ בגובה 17% בלבד.

באשר למתן שירותים, ברשות המסים טוענים כי שיעור המע"מ החדש יחול בהתאם לתאריך שבו סופק השירות. כך למשל, במקרה שבו משלמים דמי מנוי עבור שירות, שיעור המס החדש יחול רק על התשלומים שיועברו לאחר כניסת התעריף החדש לתוקף.