גם הכנסת קובעת: ישראל יקרה יותר

דוח חדש שהוגש לוועדת הכספים של הכנסת קובע רשמית כי רמת המחירים בישראל גבוהה יותר לעומת ממוצע המדינות המפותחות. בין השנים 2008 ל-2013 עלו המחירים בארץ בשיעור של 34%, כשמחירי מוצרי המזון, הטבק והאלכוהול גבוהים יותר בהשוואה ל-OECD. ומה דווקא זול יותר בארץ?

מחירי מוצרים רבים יקרים יותר בארץ (AP)

ישראל יקרה יותר - ועכשיו זה רשמי: דוח חדש שהוגש היום (ראשון) לוועדת הכספים של הכנסת קובע כי המחירים בישראל עלו בשיעור של 34% בתקופה של שש שנים. מהדוח עולה כי מחירי המזון בארץ גבוהים למדי בהשוואה לממוצע מדינות ה-OECD.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הדוח שהוגש לבקשת יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומיאנסקי, מציג תמונה מטרידה למדי, לפיה בין 2008 ל-2013 המחירים בישראל הפכו ליקרים יותר, כשלפני כן המוצרים בארץ נחשבו לזולים לעומת אירופה.

ובאילו תחומים ישראל יקרה יותר מאירופה? בשוק ריכוזי כמו שוק המשקאות הקלים למשל, שנשלט בידי שתי חברות בלבד - המחירים בישראל גבוהים ביותר מ-50% לעומת הממוצע במדינות האיחוד האירופי.

ביצים. יקרות יותר בישראל (AP)


גם בענף הביצים והחלב המצב דומה: המחירים פה גבוהים בכמעט 60% לעומת האיחוד האירופי. עלייה משמעותית נוספת נרשמה בענף האלכוהול והטבק: בעשור האחרון המחירים בישראל עלו ב-54%. מחירי האלכוהול עלו אמנם גם באירופה, אולם בשיעור נמוך לעומת ישראל.

פירות, ירקות - ובגדים: בזה ישראל דווקא זולה יותר

ובאילו תחומים ישראל דווקא זולה יותר? ירקות ופירות בישראל זולים יותר לעומת המדינות המפותחות, ולמעשה הם נמוכים ב-15% בהשוואה לממוצע ה-OECD.ובעוד במדינות אירופה נרשמה עליה של יותר מ-20% במחירים בתחום החינוך, אצלנו נרשמה דווקא ירידה של כ-5% בעשור האחרון. גם בתחום הביגוד, חלה ירידה במחירים: הרשתות החדשות שנכנסו לישראל עשו את שלהן ותרמו לירידה- וישנה ירידה של כ-26% במחירים כאן לעומת ירידות פחות משמעותיות באירופה.