הצעד הבא: שביתה נרחבת ב-1 באוגוסט

המחאה החברתית הולכת ומתרחבת. יוזמה חדשה בפייסבוק קוראת לכלל הציבור לא ללכת לעבוד ב-1 באוגוסט, במחאה על מחירי הדיור ויוקר המחייה. "גנבו אותנו, והממשלה שאנחנו משלמים לה מס לא עושה עם זה כלום. לא מפקחת, לא תובעת, לא חוקרת. מפקירה אותי", כותב אחד המארגנים

המחאה על מחירי הדיור ויוקר היוקרה עולה מדרגה: לאחר שעשרות אלפים פשטו על רחובות תל אביב וירושלים והפגינו נגד מדיניות הממשלה מגיע השלב הבא - שביתה כללית ביום שני, 1 באוגוסט.

היוזמה החדשה שצוברת תאוצה בימים האחרונים בפייסבוק קוראת לאזרחים לשבות בעקבות המצב הכלכלי העגום, שלא מאפשר לאנשים לחיות בכבוד. יוזמי המחאה צביקה בשור ואירית יוסילביץ הצליחו עד כה לסחוף אחריהם אלפי בני אדם שהתחייבו לא להגיע למקום עבודתם בתחילת החודש הבא.

"קוראים לי צביקה. אני בן 36, נשוי עם ילד בן שנה ורבע. קניתי דירה בגבעתיים, עם משכנתה מטורפת ל-30 שנה, ביום שני הבא, 1 באוגוסט, אני מתכוון לא ללכת לעבודה. לשבות", נכתב בדף המחאה החדש.

"אני מתכוון לשבות כי נמאס לי. אני לא יכול להמשיך וללכת כל יום לעבודה כאילו כלום, כאילו אם אני אעבוד קשה אני אצליח לספק לעצמי ולמשפחה שלי חיים של כבוד...כבר שבוע אני רותח. אני לא יודע מאיפה להתחיל אפילו. אולי מזה שאני ואשתי חושבים להביא עוד ילד, ואנחנו לא יודעים אם נוכל להרשות לעצמנו. כי הרי מערכת החינוך שלנו כל כך גרועה, שצריך לבחור בין לשלוח את הילד לחינוך פרטי לבין להפקיד אותו בידיים של גדעון סער. ובריאות זה יקר, כי מערכת הבריאות הציבורית קורסת, ואוטו גדול זה יקר, אבל תחבורה ציבורית אין", נכתב.

עוד כותב צביקה: "וזה עוד לפני המחירים. קניתי לפני שבוע חבילת חיתולים. המחירים ירדו בשליש, ואני רותח. שנה שלמה שילמנו מחיר מופקע בחמישים אחוז (!) על החיתולים האלה. שנה שלמה הרשתות והיצרנים גנבו אותנו בלי בושה. בחיתולים, בתחליף חלב, במוצצים, בעגלות, בכל דבר. גנבו אותנו כאילו שאנחנו, זוג צעיר עם משכנתא (אז עוד היינו בשכר דירה), יש לנו את הכסף לתרום לקרטלים של נוחי ותשובה ושאר החברים שלהם. גנבו אותנו, והממשלה שאנחנו משלמים לה מס לא עושה עם זה כלום. לא מפקחת, לא תובעת, לא חוקרת. מפקירה אותי".

"אז ביום שני, ה-1 באוגוסט, אני שובת עצמאית במחאה על מה שהשיטה הזאת עושה לנו. בהזדהות עם כל האחרות והאחרים שנדפקים ממנה כמוני, ועם הרבים והרבות שנדפקים עוד הרבה יותר ממני", מצויין בדף. "אני קורא לכל מי שיכול - תצטרפו אלי".

"ביבי שקרן ונוכל"

המחאה על מחירי הדיור הגיעה לבירה: אלפי מפגינים צעדו בירושלים עד למשכן הכנסת, כדי למחות נגד יוקר המחיה ומחירי הדירות. המפגינים יצאו מכיכר צה"ל הסמוכה לבניין העירייה בירושלים וצעדו כ-2.5 קילומטרים עד שהגיעו לכנסת.

הפעילה החברתית ברכה ארג'ואני, יו"ר הארגון לזכויות הדיור שנאמה על הבמה, תקפה בחריפות יוצאת דופן את ראש הממשלה: "ביבי השקרן והנוכל לא יצליח לסדר אותנו, אנחנו נחנך אותו, אנחנו נראה לו מה זה, העם דורש את הצדק שלו", אמרה ארג'ואני והמשיכה: די עם נערי השיכון ועם נערי האוצר, די עם החרטא, מספיק! אנחנו רוצים דיור הולם ושווה לכל נפש".

נציג אגודת הסטודנטים איתי גוטר טען כי למפגינים יש מטרות מוגדרות. לדבריו, המשתתפים במחאה דורשים את הסדרת נושא הדיור בר ההשגה ולחייב את הקבלנים לממש את זכויות הבנייה. "אני רוצה לקרוא לכל חברינו ברחבי הארץ ולכלל ציבור הסטודנטים - הצטרפו אלינו למאבק הזה, הוא לא נגמר. אנחנו לא נפסיק עד שיהיה פה שינוי חברתי אמיתי", אמר גוטר.

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק