הוסר החשש מהפסקות חשמל בסופ"ש

השר להגנת הסביבה נעתר לבקשת חברת החשמל להפעיל בימים הקרובים את תחנות הכוח באמצעות סולר ומזוט – עד אשר תחודש אספקת הגז ממצרים לישראל. מוקדם יותר איימה חברת החשמל: יהיו שיבושים בחשמל בסופ"ש

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, נעתר לבקשת חברת החשמל להפעיל בימים הקרובים את תחנות הכוח באמצעות מזוט וסולר, עד אשר תחודש אספקת הגז. בעקבות כך לא צפויים שיבושים באספקת החשמל בסוף השבוע.

ארדן אישר לחברת החשמל להפעיל את תחנות הכוח הנוספות, המופעלות יל ידי חומרים הנחשבים מזהמים עד אשר תחודש אספקת הגז. החלטת השר באה על רקע הודעת חברת הגז המצרית EMG שאספקת הגז לישראל לא תחודש מחר כמתוכנן.

מוקדם יותר הודיעה חברת החשמל כי בשל העובדה שעדיין לא חודשה אספקת הגז ממצרים - קיים חשש ממשי להפסקות חשמל בסוף השבוע הקרוב. "חברת החשמל פנתה בבקשה בהולה לשר להגנת הסביבה גלעד ארדן לאשר לה להפעיל תחנות בדלקים חלופיים", נמסר בהודעת חברת החשמל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בנקודת הזמן הזאת אני לא יכול להבטיח שתהיה אספקת חשמל בסוף השבוע", סיפר מנכ"ל חברת החשמל עמוס לסקר, בשיחה עם ערוץ החדשות. "קרוב לשלושה שבועות אין גז מצרי. לאור המצב הקריטי הוצאנו בקשה נוספת. אם נקבל אישור נוכל למלא את הביקוש".

"אם לא - צפויות הפסקות חשמל מדורגות", אמר לסקר. "אף אחד לא יכל לחזות שהגז המצרי יופסק ולכן חייבים קודם כל לאפשר לנו לעבוד ולספק חשמל לכל הסביבה".

מספק 40% מכלל התצרוכת בישראל

הגז הטבעי ממצרים מספק כ-40% מהתצרוכת בישראל, ומשתמשת בו בעיקר חברת החשמל, במקביל לתחנות הכוח הפחמיות שממשיכות לפעול כסדרן. בחודש שעבר הופסקה אספקת הגז, בעקבות פיצוץ בצינור מרכזי באל-עריש, שאחראי על העברת הגז לירדן ולישראל.

בעקבות הפיצוץ, הורו השלטונות המצריים על סגירת הצינור עד להודעה חדשה, אך בקבוצת מרחב, הצלע הישראלית בשותפות הגז עם מצרים הודיעה כי המתקן שנפגע רחוק עשרות קילומטרים מהמתג האחראי על הגז לישראל וכי מדובר בתקלה זמנית.