שני מקרים בתוך יממה: אלימות קשה כלפי ערבים

בשני אירועים שונים שהתרחשו בירושלים תועדו ילדים מקללים ואף תוקפים ערבים, תוך כדי השמעת קריאות גזעניות. עדת ראייה: "הילדים צעקו קריאות מוות לערבים והשמיעו מוסיקה גזענית". המשטרה: "כשהגיעו השוטרים הילדים עזבו את המקום"

מעיין מנור הגיעה לתחנת הרכבת הקלה בירושלים ביום ראשון בסביבות שמונה ורבע בערב. כשהגיעה לשם היא ראתה חבורה של 10 ילדים בני 10-13, חלקם אולי אפילו בגיל קטן יותר, עם "בידורית" שמתוכה הושמעו שירי טראנס גזעניים נגד ערבים. בין השירים נשמעו המילים: "הוא לא נביא, הוא סתם עוד ערבי", ו"יש לו שפם עם פרעושים, הוא אוכל גבינת עזים", ו"פועל בניין גם כשהוא צם ברמדאן", ו"מוחמד הומו בן זונה". בשלב מסוים, היא מעידה, אחד הילדים לקח מקל של מטאטא שבור וזרק אותו על עובר אורח שנראה לו ערבי, בסביבות גיל 50.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהמשך התקדמה מעיין לעבר הילדים וצעקה לעברם: "מה נראה לכם שאתם עושים?". בעקבותיה, הגיע זוג נוסף וביקש מהילדים להפסיק את המוסיקה, מה שהוביל לעימות בין הגבר לבין הילדים.

"הילדים התחילו לצעוק עלינו והתפתח ביניהם ריב עד שהם דחפו את הבחור ונגחו בו", סיפרה מעיין לחדשות 2 Online. "איימתי שאם הם לא מפסיקים אני מתקשרת למשטרה. הם צעקו שכולנו בני זונות ושהיום יום ירושלים וצריך לשמוח. התקשרתי למשטרה בזמן שהם המשיכו להשתולל והגבירו את המוסיקה".

הילדים כפי שתועדו באחת התקריות

"מישהו חינך אותם ונתן להם לגיטימציה"

"איש אחד שעמד ליד, התקרב אלינו ואמר 'אני לא מבין מה הבעיה, בסך הכל שיר על ערבים'", הוסיפה. "צעקתי לילדים שהמשטרה בדרך. הרכבת הגיעה וכולנו עלינו עליה והם המשיכו. עוד אנשים התקשרו למשטרה והילדים צעקו קריאות מוות לערבים והשמיעו מוסיקה. הם צעקו על האנשים ברכבת וניסו להתחיל מכות".

בפוסט שכתבה בפייסבוק לאחר האירוע כתבה מעיין: "הרגשתי חסרת אונים לחלוטין. אין לי מושג מה עלה בגורלם. מה ההבדל בינם לבין ילדים בהיטלריוגנד? אין שום הבדל. הגענו למצב שבו ילד בן 10 מרשה לעצמו לזרוק מקל על איש בן 50 פשוט סתם ככה. הוא חושב שבגלל שהוא יהודי הוא נעלה עליו, ושהוא אפילו לא בן אדם. איך אנשים מעזים בכלל להגיד משהו על הפרובוקטיביות של המצעד הגאווה, כשיום ירושלים נהיה יום שבו חוגגים בשירים גזעניים ובמכות? הנה לך אלימות, בצלאל סמוטריץ' היקר והטיפש".

"הדבר הנורא מכל הוא שהממשלה שלנו אוהבת אותם ומטפחת אותם. הם יקרים לליבה. אין לי שום ספק שלילדים האלה לא אכפת בכלל מהמשטרה, או מהאנשים בתחנה המרכזית", כתבה עוד בפוסט. "השנאה שלהם גוברת על הכל. הם חיים בחברה שבה, כשזה מגיע לגזענות, אפילו ראש הממשלה חושב שזה בסדר. איזה ביטחון יש פה כשילדים מרביצים לעוברי אורח בגלל יום ירושלים? הם לא עשו את זה סתם. מישהו חינך אותם ונתן להם לגיטימציה לעשות את זה". 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "התקבלה קריאה, לכשהגיעו השוטרים הילדים עזבו את המקום".

אלא שלידי חדשות 2 Online הגיע תיעוד של אותם ילדים כמה ימים קודם לכן, בהתפרעות נוספת ברכבת, כשהם שרים שירים גזעניים בנוסח: "מוחמד מת" וזורקים לעברו פחיות וגרעינים.

ארכיון (יוסי זילברמן)

המקרה השני אירע גם הוא ברכבת הקלה, אתמול בסביבות השעה 13:30. ילדים חרדים בערך באותם גילאים תקפו ילד ערבי, בין קרית משה לתחנה המרכזית בירושלים. צעיר שהיה עד לתקיפה סיפר כי המותקף הספיק להתקשר למשטרה ולדווח על המקרה. "זו פשוט שנאת חינם", אמר הצעיר לחדשות 2 Online. "היה עמוס מאוד ברכבת, אחד הילדים התחיל לקלל את הילד הערבי ואז גם להרביץ לו".

בסיטיפס סיפרו שנערכה בדיקה של עשרות הקלטות שבוצעו בקרונות שונים במועד זה. לדבריהם, לא נמצא כל תיעוד לאירוע שעליו מדובר. עוד הוסיפו בחברה המפעילה את הרכבת הקלה כי במידה שיאותר קטע שכזה, יעבירו אותו למשטרה בהתאם לנהלים.