ביהמ"ש יעצור שביתת בוחני הנהיגה?

שביתת הטסטרים נמשכת כבר כ-9 שבועות וגוררת ביקורת ציבורית מצד תלמידים ומורים לנהיגה כאחד. בית הדין לעבודה ידון היום בבקשה להוציא צווי מניעה לבוחנים ולדרוש מהם לחזור ולבצע את המבחנים ללא הפרעות

"תלמידים זורקים כסף על שיעורים כי אין טס (משה שי / פלאש 90)

בית הדין לעבודה בירושלים ידון היום (שלישי) בהוצאת צווי מניעה לשביתת בוחני הנהיגה הנמשכת כבר מעל לחודשיים. מועצת התלמידים הארצית כבר השביתה את הלימודים כמחאה על העיצומים, ותולה את תקוותיה בהחלטת בבית הדין.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

השביתה משפיעה ומשבשת את חייהם של תלמידי תיכון וגם צעירים הממתינים בקוצר רוח לבחינות הנהיגה ובינתיים לא יכולים לעלות על הכביש. "הם כל הזמן אומרים שהם מבינים את התלמידים", מספרת לירון בת ה-18. "הם טוענים שלבם אתנו, אך זה לא נשמע ככה". לירון מחכה לרישיון הנהיגה שלה כבר חודשיים ובחודש הקרוב היא תתגייס לצה"ל, ככל הנראה ללא הרישיון הנכסף.

השביתה גורמת גם לפגיעה כלכלית בתלמידים שצריכים להשקיע בשיעורים נוספים, וזאת מבלי לגשת למבחן המעשי. "אנחנו תלמידים שזורקים כסף באוויר כי אין טסטים", מספר פליקס ורונין, בן 28 מקריית אתא. "אנחנו נאלצים לעצור את השיעורים כי אין לנו הרבה כסף, אבל זה הורס את מה שלמדנו, אחר כך קשה לחזור לשגרת השיעורים".

פגיעה גם במורי הנהיגה

כתוצאה מהשביתה הארוכה נפגעת גם עבודתם של מורי הנהיגה שמספרים על ירידה במספר השיעורים. "יש המון תלמידים שמממנים את הרישיון לבדם וזה מקשה עליהם מאוד", מסביר פביאן אורלנסקי, מורה נהיגה בן 27 מאריאל. "השביתה אורכת כבר כתשעה שבועות, שזה המון זמן. תלמידים שהיו צריכים לגשת למבחן הפסיקו לעשות שיעורים ובצדק. אני במקומם גם הייתי עוצר עד שהייתי יודע מה קורה וזה בדיוק מה שאני עושה, התלמידים וההורים עובדים קשה בשביל הכסף הזה".

יו"ר ארגון הבוחנים מסר בתגובה: "רעיון ההפרטה זה רצון הזוי ולא מציאותי, עבודה שנעשתה ברשלנות וחוסר מקצועיות מוחלט, על ידי אנשים שלא יודע מאיפה הביאו אותם ואנחנו מתנגדים לזה. כל שינוי שרוצים לעשות ניתן לעשות במסגרת הקיימת אין סיבה להוציא את זה החוצה. אנחנו עושים היום את העבודה ואת כמות הטסטים שמבקשים מהזכיינים לעשות בעתיד וגם את השירות הטוב. ללא שיקול כלכלי מה שהזכיין כן יעשה. אנחנו חושבים שאסור למדינה לוותר על סמכות שלטונית ולהעביר לידיים פרטיות".

לפניות לכתבת:ch2news.avivitm@gmail.com