מירון: מבנים בני 2,000 שנה הושחתו

אלמונים ריססו כתובות על קיר בית כנסת עתיק בצפון, סמוך למקום שבו קשור הרשב"י. כתובת נוספת, לכאורה של חסידי ברסלב, רוססה על מבנים נוספים באזור - חלקם בני אלפי שנים. "איך אפשר לפגוע במסורת של כולנו?", אמרו בצער ברשות העתיקות

הונדליזם במירון, היום (רשות העתיקות)

ההיסטוריה כוסתה בצבע וגראפיטי: אלמונים ריססו כתובות על בית הכנסת העתיק שבשמורת הטבע מירון ובחורבת שמע שמדרום לה. מדובר במבנים עתיקים שעברו תהליכים שימור, וברשות העתיקות כועסים שהמשחיתים בחרו לפגוע דווקא בבית כנסת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חניכים של בני עקיבא שטיילו אתמול באזור בית הכנסת העתיק, גילו לתדהמתם את הכתובת "נ נח נחמ נחמן מירושלים", על חזית המבנה. הם עדכנו את פקחי רשות העתיקות, אשר מיהרו להגיע לשטח. מאוחר יותר נתגלה נזק באתר נוסף: פקחי רשות הטבע והגנים מצאו כתובת נוספת בנוסח דומה, בחורבת שמע שמדרום למירון.

הכתובת שרוססה בבית הכנסת (רשות העתיקות)

רק בשנה האחרונה השקיע מנהל השימור של רשות העתיקות מאמצים רבים בשימור ושיקום בית הכנסת העתיק במירון. אורי ברגר, ארכיאולוג נפת גליל עליון מזרחי ברשות העתיקות, אמר: "מלבד כאב הלב על השחתת המבנה העתיק מיד לאחר ששומר, יש כאן אכזבה עמוקה מקומץ האנשים, שכאילו בשם האמונה, פוגעים במורשת היהודית ששייכת לכולנו. מוזר שמרססי הכתובת חושבים שהמעשה מכבד את שמו של הרבי המנוח".

בתקופת בית שני נוסד במירון ישוב יהודי, אשר היה מרכז ליצירת שמן זית, לצד גוש חלב ותקוע הגלילית. במאה ה-2 לספירה התגורר שם רבי שמעון בר יוחאי ושם כתב את ספר הזוהר; קברו הוא קבר הצדיק הנערץ ביותר בגליל, עם כמיליון מבקרים בשנה - מאות אלפים מהם פקדו את הקבר רק אמש והיום, במהלך ל"ג בעומר.

בחורבת שמע קיימים שרידי יישוב יהודי מימי המשנה והתלמוד ובו בית כנסת גלילי מפואר. מסורות שונות קושרות את האתר עם התנא המפורסם שמאי הקפדן, המוכר כבר הפלוגתא של הלל הזקן. כעת נאלצים אנשי רשות הטבע לנסות ולנקות את הכתובות - ולהחזיר את המבנים ההיסטורים לקדמותם.