אלפים בהלווית הצעיר שנורה בכפר כנא. מחר: שביתה כללית במגזר הערבי

החלה הלוויתו של ח'יר חמדאן (22), שנורה למוות בידי שוטרים. מוקדם יותר: הפגנת ענק וקריאות בגנות המשטרה והממשלה: "זה פשע, לא נשתוק. דורשים ועדת חקירה". מחר: שביתה כללית והפגנות במגזר הערבי

אלפים הגיעו הערב (שבת) להלוויתו של ח'יר חמדאן (22), הצעיר שנורה למוות בידי שוטרים לפנות בוקר בכפר כנא. מוקדם יותר פרצו מחאות ענק בעקבות מותו של חמדאן, שכללו קריאות בגנות המשטרה והממשלה, שלדברי המפגינים הסיתו והביאו למה שהם מגדירים כמדיניות של "יד קלה על ההדק". בעקבות האירוע הוחלט על שביתה כללית מחר במגזר הערבי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך ההפגנה נעצרו שלושה תושבי המקום בחשד להתפרעות ולהפרת הסדר. בשל האירוע, נערכה מוקדם יותר היום מסיבת עיתונאים בבניין המועצה המקומית כפר כנא שבה השתתפו ראש המועצה מג'הד עוואודה וחבר הכנסת מוחמד ברכה (חד"ש). במהלך התדרוך הוצגו שני סרטונים המתעדים את הירי בחמדאן.

"אנו מצפים מהשר לביטחון פנים להדיח לאלתר את מפקד המחוז וגם את הקצינים האחראים על אותה יחידה שנכנסה לכפר שלנו לפנות בוקר", אמר עוואודה. "כל ילד וכל ערבי שראה את הסרטון הזה נפגע. אנחנו מצפים לוועדת חקירה ונפעל במישור המשפטי. לא נשתוק על הפשע שנעשה בידי אנשים שאמורים לשמור על החוק. אין אף אחד שהוא מעל לחוק - כולם מתחתיו. כולנו יודעים שמדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית והשוטרים לקחו כאן את החוק לידיים".

"דורשים ועדת חקירה" (חדשות 2)

בהמשך הגיע גם דודו של חמדאן, ראפע אמארה, והביע גם הוא כעס על המשטרה, ובעיקר על מערך הדוברות שלדבריו "הוציא הודעה שלפיה גם בן דודו של ההרוג נורה בידי שוטר ב-2002. אין שום קשר בין האירועים, אבל כנראה שזו המדיניות של המשטרה כלפי האוכלוסייה הערבית".

אמארה הפנה אצבע מאשימה כלפי השוטרים שפעלו באירוע, ותהה "כיצד הוא היווה איום עליהם, כשהם בתוך הניידת? יש עוד דרכים שהיה אפשר לפעול בהן כדי לנטרלו מבלי להרוג אותו". הוא הוסיף, כי לאחר שאחיינו תקף את הניידת - "הוא נסוג בהליכה. הוא לא ברח. היו יכולים לירות לו ברגל, אבל להרוג אותו ולהתייחס אליו כאילו הוא כבשה? את זה עוד לא ראינו. אנחנו נפעל כדי שמי שעשה את זה יבוא על עונשו".

חבר הכנסת אחמד טיבי (רע"מ תע"ל) אמר כי "נעשה מעשה חמור ביותר היום, הוצאה להורג". בתכנית "פגוש את העיתונות" הוסיף טיבי כי "הסרטון אומר הכל. הצעיר תקף את הרכב המשטרתי, ואפשר היה לעצור אותו, או לנטרלו בכל מיני דרכים. אך השוטרים ירו כדי להרוג, ואחר כך סחבו אותו באופן משפיל ופוגעני. אירוע כזה לא היה יכול להתרחש ביישוב יהודי".

מהמחוז הצפוני במשטרה נמסר כי "האירוע מצוי בחקירת מח"ש. משטרת המחוז הצפוני תשתף פעולה באופן מלא עם מח"ש לחקירת נסיבות האירוע. כל פרסום או התבטאות אודות תפקוד השוטרים באירוע שפורסמו בשעות האחרונות לא מבטאות את עמדת המחוז הצפוני. עד לסיום ברור הנסיבות ע"י מח"ש יש לנהוג באחריות. מאחר ואלו הם פני הדברים אנו מנועים מלהתייחס לפרסומים, פניות ושאלות עד למתן ממצאים ראשוניים שיתקבלו ממח"ש.

"בהערכת המצב שקיים מפקד המחוז, הורה ניצב זהר דביר לתגבר את כוחות המשטרה בכפר כנא בימים הקרובים במקביל ההערכות המיוחדת הורה ניצב דביר להמשיך ולקיים הידברות עם המנהיגות במגזר הערבי על מנת למנוע הפרות סדר והתפרעויות של צעירים ובמטרה לפעול להחזרת שגרת החיים ולהחזיר את תחושת הבטחון לאזרחים בכפר ובאזור הצפון".

ח'יר חמדאן (ALARAB.NET)

התיעוד: חמדאן תקף השוטרים בסכין, נסוג - ונורה למוות

תקרית הירי החלה עם הגעתם של השוטרים לכפר כנא במטרה לעצור צעיר החשוד בהשלכת רימון הלם. בדרכם לביצוע המעצר הגיע חמדאן כשהוא אוחז בסכין. במשטרה אומרים כי חמדאן ניסה לתקוף את השוטרים באמצעות כלי הנשק ולאחר שחשו מאוימים - פתחו לעברו באש.

מהדלת האחורית של כלי הרכב נראה שוטר שיוצא עם אקדח שלוף, מכוון אותו לעבר חמדאן הנסוג ויורה לעברו. לאחר מכן יוצאים מהניידת עוד שלושה שוטרים, כולם בנשקים שלופים. השוטרים גוררים את חמדאן על הקרקע ומכניסים אותו לתוך ניידת. בהמשך הועבר חמדאן לאמבולנס מד"א ומת מפצעיו בבית חולים העמק בעפולה.

קודם לכן אמרו במשטרה כי חמדאן נורה לאחר שתקף את השוטרים בסכין והם חששו לחייהם, אך סרטון מצלמת האבטחה שתיעד את התקרית מעלה כי הצעיר נורה לאחר שהחל לסגת מהמקום. במשטרה חוששים כי ההפגנה תגלוש להפרות סדר אלימות.

המפכ"ל, רב ניצב יוחנן דנינו, קיים הערכת מצב טלפונית עם כל סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה והנחה את המפקדים להידבר עם נכבדים במגזר הערבי בניסיון להנמיך את הלהבות. עם זאת, בשלב זה לא התקבלה החלטה על העברת כוחות או תגבור כוחות בצפון.

חמדאן נפצע בפלג גופו העליון ופונה על ידי צוות מגן דוד אדום לבית חולים העמק בעפולה במצב קשה, אך שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.