מה מנסה המשטרה להסתיר במוקד 100?

על רקע חטיפת שלושת הנערים בחברון ולאחר הדיווחים על שיחת הטלפון שבוצעה בין אחד החטופים לבין נציגי מוקד 100 של המשטרה, אנחנו מנסים פעם אחר פעם להיכנס למוקד בכדי להביא בפני הציבור את המורכבות שבעבודת מוקדני המשטרה. אלא שדוברות משטרת ישראל מסרבת בכל תוקף לאפשר לעיתונאים לבקר במקום

אילוסטרציה (חדשות 2)

שבועיים חלפו מאז אירוע החטיפה של שלושת הנערים. מאז שהתגלה המחדל, כביכול, של מוקד 100, מנסים אמצעי התקשורת לקבל הצצה לאותם מוקדים ולהציג לציבור את המורכבות שבהפעלתם, את הלחץ הגדול בו נמצאים המוקדנים ואת מגוון הפניות המגיעות למרכז הדיווח. אך במשטרה שומרים על דממת אלחוט. פעם אחר פעם ביקשנו להראות לציבור את המורכבות שבפעילות החשובה והרגישה הזו, אך הנחיה גורפת שיצאה מחטיבת הדוברות סגרה את שערי המוקד בפני העיתונאים ומכאן בפני הציבור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבוקר, אחרי מספר בקשות, נדמה היה שסוף סוף, הם מוכנים לפזר מעט את הערפל. באישור ובתיאום דוברות משטרת מחוז תל אביב הגענו למוקד 100 בדרום העיר, אך כשרצינו להיכנס פנימה, ביקשו בדוברות לבצע בירור נוסף, וחזרו עם תשובה כי בהחלטה גורפת של חטיבת הדוברות אין לאפשר לאמצעי התקשורת גישה למקום. גם ניסיונות השכנוע לא הואילו ונשארנו בחוץ עם הרבה יותר שאלות.

אין ספק שבעקבות הדיווחים על אותה השיחה שעדיין אסורה לפרסום, אזרחים רבים תוהים האם מוקד 100 כשל בדיוק בנקודה הקריטית, בדיוק באותן "שעות הזהב", בהן צה"ל יכול היה לפעול ולעלות על עקבותיהם של הנערים, כל אותן שעות בהן צה"ל למעשה לא קיבל את הדיווח. גם במשטרה פתחו בבדיקת הנושא, כינסו ועדת בדיקה שתתחקה אחר פועלו של המוקדן, שתבחן האם פעל לפי הנהלים והאם עשה את כל הדרוש על מנת לקדם את הטיפול באירוע. המפכ"ל דנינו בעצמו, בתכניתו רחבת ההיקף "נקודת מפנה", התייחס למוקדי 100 וביקש להטמיע מערכות חדישות ושיפור ההון האנושי שנמצא במגע הראשוני עם האזרח בדיוק כשהוא נמצא ברגע המצוקה. טיפול מקצועי, אדיב ומהיר יכול למנוע נזק רב, לעצור את התעצמותו של אירוע ולחסוך כסף רב למדינת ישראל.

בינתיים, עד שתוצאות הבדיקה יפורסמו, גורמים במשטרה מנסים להסביר לנו, העיתונאים, אודות המורכבות שבהפעלת המוקד. הם מספרים על כמות הפניות שמגיעות, הניסיון להבין אדם במצוקתו, ההתמודדות עם קריאות שווא ומעשי קונדס. לתת לנו לראות בעצמנו? את זה לא.

חשוב לציין כי ביומיים האחרונים אירעו שני אירועים משמעותיים שהקפיצו את המשטרה. במקרה אחד הודיע חייל עריק על חטיפתו ונמצא מספר שעות לאחר מכן על אוטובוס בצומת גלילות, ובמקרה אחר דיווחו שני נערים מאזור השרון על חטיפה שהתבררה גם היא כמעשה קונדס. אלו אתגרים לא פשוטים עמה מתמודדת המשטרה, ולכן אמצעי התקשורת מבקשים כבר שבועיים לקבל הצצה לאותו מוקד 100, להבין טיפה טוב יותר את המורכבות שבהפעלתו.

אבל עד שזה יקרה נהיה חייבים לנחש מה מתרחש מאחורי דלתות מרכזי הדיווח, ולהמתין למסקנות הוועדה, או למסקנות של זו שתבוא אחריה.

מדוברות המשטרה נמסר בתגובה: "אנו מאשרים קבלת פנייתך לסקר את מוקד 100, והיא תבחן ע"י חטיבת דובר המשטרה, יחד עם הפניות הנוספות שהתקבלו בעניין, מגורמי תקשורת נוספים".