הבנות נפרדו מההורים שנרצחו במכתב: "נסעו לחופשה ליום הנישואים ולא יחזרו"‎

ארונותיהם של בני הזוג מירה ועמנואל ריוה שנרצחו בפיגוע הירי בבריסל יובאו הלילה ארצה. בנותיהם, אילת ושירה נפרדו מהם במכתב אחרון. "לא יכולנו לבקש הורים טובים מהם" , סיפרו הבנות על ההורים שאיבדו. "הם תמיד יהיו איתנו בלב ובנשמה וליבנו תמיד יישאר איתם"

ארונותיהם של בני הזוג עמנואל (53) ומירה (54) ריוה, שנרצחו בפיגוע הירי במוזיאון היהודי בבריסל ביום שבת, יובאו הלילה ארצה. בנותיהם של בני הזוג ריוה, איילת ושירה, כתבו היום (ב') דברים להוריהן שנרצחו. בן דודן קרא את הדברים שכתבו על ההורים שלא ישובו.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הורינו נסעו לחופשה לכבוד יום הנישואין ה-18 שלהם", כתבו איילת ושירה, בנות ה-15 וה-17. "לפני הנסיעה הם ביקשו שנעשה הרבה דברים יחד לאחר שיחזרו, אבל הם לא יחזרו אלינו. אנחנו יודעות שהם תמיד יהיו איתנו בלב ובנשמה וליבנו תמיד יישאר איתם. אנחנו אוהבות אותם מאוד ומתגעגעות. לא יכולנו לבקש הורים טובים מהם, עם לב טוב ובעיקר רוצים את הטוב ביותר בשבילנו".

בן דודן של הבנות, שנותרו מיותמות מאב ואם, קרא לרשויות באירופה לעמוד בקשר המשפחה ולעדכן אותה בכל ההתפתחויות הנוגעות לחקירה. "אנחנו באבל, אבל בוצע פשע והיינו רוצים לדעת שמי שצריך לטפל בזה אכפת לו ועושה את המאמצים כדי לטפל בזה", אמר.

פרחים מחוץ למוזיאון היהודי בבריסל (זק"א)

הבוקר סיפרה קרובת משפחתן של הבנות גוסיה פורת כי מאז שקיבלו את הבשורה המרה על מות הוריהן מסתגרות הבנות בביתן. "הן לא יוצאות בכלל ואנו מנסים לעזור להן עם מה כל שאנחנו יכולים", אמרה לחדשות 2 Online. 

מאז הרצח, נפוצו שמועות על כך שייתכן שהשניים נרצחו במכוון, בשל עיסוקם בעבר, אבל במשפחה אומרים שאין לכך שחר. "זה רק בגלל שהם יהודים ולא בגלל מקום העבודה שלהם. זה רק שמועות", הבהירו שם - אך ציינו עם זאת שהם לא הגורם המוסמך לקבוע זאת.

"מפחדים שיש לנו מראח חדש"

במקביל, חקירת הרשויות בבלגיה נמשכת במלוא הכוח - וברחבי המדינה ובכלל באירופה נשמעו גינויים לאירוע הקשה. על פי החקירה, היורה ככל הנראה תיעד את כל האירוע ותכנן אותו היטב. היו בקרב גורמי החקירה שהצביעו על קווי הדמיון בין הרצח בבריסל לבין הפיגוע בבית הספר יהודי בטולוז שבוצע על ידי מוחמד מראח במרס 2012.

"אנחנו מפחדים שיש לנו מראח חדש", אמר מקור המקורב לחקירה לעיתון בלגי. בעל חנות עתיקות שראה את הרוצח ויצר איתו קשר עין, אמר כי הוא היה נראה "אדיש וקר רוח" לאחר הרצח. למעט המניע האנטישמי שנבדק, ייתכן שהיו לרוצח גם מניעים נוספים. למרות זאת, האבטחה סביב המוסדות היהודים במדינה תוגברה, מחשש לאירועים נוספים.