הבוקר: עובדי משרד החוץ שבים לעבודה

לאחר שאתמול נחתם הסכם בין העובדים לאוצר, בתום למעלה משנה של סכסוך עבודה, ישובו העובדים בארץ ובחו"ל לעבודתם ושערי הנציגויות ייפתחו מחדש. "ההסכם מחזק את רווחתם של שליחי המדינה", בירכו בהסתדרות על ההסכם

עובדי משרד החוץ חוזרים לעבוד (חדשות 2)

103 הנציגויות והשגרירויות הישראליות ברחבי העולם יפתחו שוב את שעריהן: הבוקר (ה'), לראשונה לאחר שהושבתו לחלוטין במשך שבוע וחצי, וּבתום סכסוך העבודה שנמשך כשנה, חתמו אמש העובדים במשרד החוץ על הסכם עם משרד האוצר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סגן שר החוץ, ח"כ זאב אלקין, בירך על סיום הסכסוך: "אני שמח שתנאי העבודה והשכר של העובדים ישופרו באופן ניכר, מה שיבטיח רמה גבוהה יותר של שירות החוץ הישראלי. אני מצר על השביתה המיותרת של השבועות האחרונים, שפגעה באינטרסים המדיניים של מדינת ישראל ובאזרחים רבים. מעכשיו על כולנו להתגייס בכל הכוח לתיקון נזקי השביתה והחזרת משרד החוץ למסלול עבודה מלא".

חזרתם של העובדים הדיפלומטיים התאפשר, לאחר שהאוצר הסכים למודל העסקה חדש ושיפור תנאים לשליחים בחו"ל. כמו כן, הוסכם על מנגנון שיפצה חלקית את בני ובנות הזוג של הדיפלומטים בשל "אובדן קריירה".

על ההסכם חתמו אמש יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות אבי ניסנקורן, והממונה על השכר באוצר עו"ד קובי אמסלם. "ההסכם מביא בשורה משמעותית לעובדי שירות החוץ של מדינת ישראל", אמר ניסנקורן לאחר החתימה. "ההסכם מחזק את רווחתם של שליחי המדינה, שעושים מלאכתם נאמנה לילות כימים למען המדינה הרחק מביתם".

לדברי ועד העובדים, ההסכם שנחתם מכיל פתרונות חשובים לחלק מהבעיות של השירות הדיפלומטי. "אנו שמחים שמדינת ישראל הבינה את הקשיים עמם נאלצים להתמודד עובדי משרד החוץ של ישראל, ומצרים על הנזק המיותר שנגרם. מחר יחזרו העובדים לשרת את המדינה בקו החזית העולמי". העובדים ציינו כי ההסכם שנחתם היום מהווה מתווה עקרונות בסיסי להסכם קיבוצי מפורט שאמור להיחתם בתוך חודש.

"הכירו בחשיבות השירות הדיפלומטי" (ועד עובדי משרד החוץ)

"נאבקים בקו החזית של ישראל יום יום"

"אני מקווה כי ההסכם שנחתם יאפשר לנו להמשיך לגייס לשורותינו את העובדים הטובים ביותר בשירות הציבורי", אמר יאיר פרומר, יו"ר ועד עובדי משרד החוץ. "אנחנו גאים מאד בכל עובדי משרד החוץ שהפגינו נחישות חסרת תקדים וידיעה לכל אורך הדרך שהצדק ינצח ומודים לאותם עשרות אלפים בארץ ובחו"ל שתמכו במאבק וסייעו להצלחתו".

"מדינת ישראל הכירה בחשיבותו של השירות הדיפלומטי", הוסיף פרומר. "העובדים נאבקים בקו החזית של ישראל יום יום בכל מדינות העולם. מרגע זה יחזרו הדיפלומטים לעמוד על משמר הביטחון הלאומי של ישראל מסביב לגלובוס ומסביב לשעון".

שר החוץ אביגדור ליברמן בירך על סיומה של שביתת העובדים ואמר כי ההסכם שנחתם הוא הסכם טוב הן לעבודת המשרד והן לעובדים במשרד. "ההסכם יוצר מודל תעסוקתי חדש שנותן מענה לצרכים המקצועיים של משרד החוץ ומודל כלכלי שנותן מענה לצרכי העובדים, בכל רמות השכר במשרד החוץ", הדגיש. "חבל שהדברים נעשו תוך פגיעה בציבור הרחב אך מה שחשוב עכשיו הוא שציבור עובדים יעיל ואיכותי יוכל להמשיך ולפעול לחיזוק מעמדה ולייצוגה הראוי של מדינת ישראל בעולם".

עיקרי ההסכם:

• שכר השליחים בחו"ל יקבע על- ידי מנגנון בלתי תלוי, כנהוג במדינות הOECD.
• פיצוי על אובדן ההכנסה של התא המשפחתי עקב ריבוי שליחויות.
• תשלום עבור דריכות מבצעית שמבצעים עובדי המשרד.
• פיצוי על אובדן הפנסיה של משפחות השליחים.
• הרחבת התמיכה במשפחות השליחים- החזר הוצאות על חינוך, השמה מקצועית לבני ולבנות הזוג.
• תיקון אפליית השכר למקבלי השכר הנמוך.