אבוד בחו"ל: צעיר ישראלי תקוע בארגנטינה - בגלל שביתת עובדי משרד החוץ

גיל בן חמו לא תיאר לעצמו שהשביתה במשרד החוץ תשפיע כל כך על הטיול הגדול שלו לארגנטינה. לאחר שנפל קורבן לשוד אלים שבמהלכו נגנב ממנו דרכונו, הפך גיל קורבן לסכסוך העובדים שעליו הכריזו עובדי משרד החוץ, שבשל העיצומים מסרבים להנפיק לו דרכון. "המדינה שלא מפקירה חייל בשטח, מפקירה אותו במדינה זרה", זועמת אמו

יישאר בארגנטינה עד סיום השביתה. גיל בן ח (משפחת בן חמו)

לצד המחיר הדיפלומטי שגובה שביתת עובדי משרד החוץ, מי שנפגע בעיקר מהמהלך האגרסיבי הוא כרגיל האזרח הישראלי, שנתקל בשערים סגורים בשגרירויות ברחבי העולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גיל בן חמו, חייל משוחרר בן 23, טס לפני כחודש לבואנוס איירס שם הותקף אתמול ודרכונו נשדד ממנו. כשפנה לשגרירות הישראלית זכה לכתף קרה. "הבן שלי פנה אליהם אבוד, והם פשוט אמרו לו שהם בשביתה", סיפרה אמו תמי. " אף אחד שם לא דיבר איתו יותר מדי, חוץ מלהציע לו להתקשר לחדר המצב של משרד החוץ",

הבירור מול חדר המצב לא תרם משמעותית לקידום פתרון למצב הלא פשוט שאליו נקלע המטייל. "פניתי לשם פעמיים ביממה האחרונה, וכל מה שאמרו לי שם זה לכתוב מייל לוועדת חריגים של משרד החוץ", המשיכה האם. "אחד העובדים שם אפילו הפנה אותי למשרד האוצר ואמר לי שהוא זה שאחראי למצב והתחיל לספר על כמה קשה לדיפלומטים בחו"ל".

לא מקבלים קהל ולא מנפיקים דרכונים. אילוס (רויטרס)

במשרד האוצר לא הופתעו מפניית האם, אך הסבירו לה כי אין באפשרותם להבטיח דבר למעט לשוב ולהתדפק על שערי השגרירות.

"המדינה מלמדת אותנו שלא מפקירים חייל בשטח, אז איך היא מפקירה חייל משוחרר במדינה זרה? בזמן שבמשרד החוץ מתעלמים מאיתנו, הבן שלי משוטט אבוד במדינה זרה לאחר שחווה שוד אלים. אני רוצה להבין איפה האחריות של המדינה כלפי האזרחים שלה?".

יו"ר ועד עובדי משרד החוץ, יאיר פרומר, מסר בתגובה: "שליחיה של ישראל עובדים מסביב לשעון כדי לסייע לישראלים הנמצאים במצוקה או זקוקים לסיוע בכל העולם. לצערנו, לאחר שנה שבה עשינו כל שביכולתנו כדי להגיע להסכם שישים סוף למצוקות של שירות החוץ, בשל אטימות משרד האוצר נאלצנו לפתוח בעיצומים. הטיפול במקרי קצה מתבצע דרך ועדת חריגים המסייעת לאזרחים הנמצאים במצוקה. כשתתקבל פנייה בוועדה, נבחן את המקרה ונבדוק כיצד והאם ניתן לסייע".