אלפי מבקשי מקלט מאיימים: נפתח בשביתה

כמדי סוף שבוע הפגינו אלפי מבקשי מקלט בתל אביב במחאה על מעצר מאות מהם במתקן הכליאה חולות. ההמונים קראו לפתוח בשביתת עבודה מיידית. "מאות עסקים ייפגעו מכך", הזהירו

מחאת מבקשי המקלט, ארכיון (פלאש 90)

במה שהפך להיות ריטואל קבוע, הפגינו הערב (ש') אלפי מבקשי מקלט בלב תל אביב בדרישה שהמדינה תכיר בהם כפליטים. המפגינים הרבים קראו "חופש לכול", והביעו הזדהות עם מבקשי המקלט הכלואים במתקן חולות. "זהו אינו פתרון הולם לבעיות שלנו", טענו המוחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפיייסבוק

בימים האחרונים קראו מובילי המחאה לחבריהם שלא להגיע לעבודתם בתחילת השבוע. הם הפיצו את השמועה מפה לאוזן, בקבוצות וואטסאפ וברשתות חברתיות נוספות. "מקומות עבודה רבים מעסיקים זרים בתחום הניקיון, מחר הם יישארו ללא עובדים", אמר אחד המפגינים שביקש להישאר בעילום שם.

"יציאתנו לשביתה מחר, אינה אקט כנגד המעסיקים אלא פעולת מחאה", אמרו מארגני ההפגנה. "אנו מודעים לסיכון שביציאה לשביתה, לכך שאנו עלולים לאבד את מקום עבודתנו ואת מקור פרנסתנו, אבל אנחנו כאן כדי להבהיר לחברה הישראלית שברחנו לכאן בשל הסכנה הנשקפת לחיינו במדינות המוצא, אנו מבקשי מקלט מדיני".

עמנואל ימני, מבקש מקלט מאריתריאה מספר כי "גם השבוע הגענו לכאן כדי למחות. התכנסו כאן אלפים על מנת למחות על כך שמדינת ישראל לא בודקת את בקשות המקלט. לאחרונה צמצמו את האפשרויות לקבל הארכות לויזת השהייה, במקביל האכיפה גוברת. אני מרגיש נרדף".

ביום שלישי האחרון הגיעו מאות לבקש הארכה לאשרת השהייה שלהם לאחר שמשרד הפנים קיצץ את ימי הקבלה ושעות הקבלה, יותר ממחציתם חזרו לביתם ללא חתימה והארכת
אישור השהייה. חלק מהם, מקווים שמחר תאושר אשרת השהייה שלהם, או שהצעד יוצא הדופן יגרום לשינוי במדיניות כלפיהם.

בעקבות המחאה, קיים מפקד מחוז תל אביב, ניצב בנצי סאו הערכת מצב יחד עם המרחבים הרלוונטיים, שבסופה הוחלט לאפשר לאלפים להמשיך בהפגנה. עם זאת המשטרה לא אישרה להם לקיים תהלוכת מחאה ביום ראשון בבוקר. הוחלט שלא לאשר את הבקשה בשל פגיעה קשה בשגרת החיים מעומסי התנועה שייגרמו כתוצאה מחסימת הצירים", נמסר מהמשטרה.