לא רק בי-ם: אלפים נצורים בשלג

בצפת נגמ"שים של צה"ל הם כמעט היחידים שמצליחים לנוע בשכונות שחלקן עדיין ללא חשמל יותר מיממה. בבית ג'אן כבר יומיים אין חשמל ומים. גם באריאל מתחננים ליחס מהרשויות: "מה, אנחנו אזרחים סוג ב'"?

כוחות פיקוד העורף בצפת (גיא ורון)

לא רק בירושלים תושבים רבים נשארו נצורים - אלא גם במוקדים שונים בארץ: תושבים ששוחחנו עמנו הבוקר (שבת) זעמו על כך שמרבית משאבי הסיוע מוקדשים לבירה ירושלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אשתי אחות שמטפלת בקשישים וצריכה לתת להם תרופות ואין לה שום דרך להגיע אליהם", סיפר לחדשות 2 יהודה חמו מצפת, שנותק מחשמל כבר שעות רבות. "זה עניין של חיים ומוות".

בין המנותקים בעיר גם זוג צעיר עם תינוקת בלי חשמל: "אנחנו כבר כמעט 30 שעות בלי חשמל. אין לנו אפשרות לנוע בכבישים ויש כאן מעל מטר שלג - ראש העיר לא יכול לטפל לבד בבעיות". הוא ציין כי שר הביטחון לא התייחס מספיק בדבריו בהערכת המצב בעיריית ירושלים למצב בצפון - וקרא לדאוג גם לפריפריה, ולא רק לבירה.

"חייבים לעשות משהו כדי לעזור לנו"

בעקבות הסערה חסומות גם דרכי הגישה אל המרכז הרפואי זיו בצפת לרכב פרטי. הגישה אפשרית רק לרכבי שטח 4X4, אמבולנסים מיוחדים המותאמים לנסיעה בשלג עם שרשראות על הגלגלים וכלי רכב צבאיים. עם זאת, חדר המיון וחדרי הלידה במרכז הרפואי זיו פועלים כסדרם.

לחדר המיון פונו במהלך הלילה ואתמול בערב חולים בודדים, מרביתם נזקקו לסיוע רפואי בעקבות הפסקת החשמל בעיר צפת. בין המפונים לחדר המיון תינוקת בת שנתיים וחצי מצפת חולת אסטמה, שנזקקה לחמצן לאחר שמכשיר האינהלציה בביתה חדל לפעול עקב הפסקת החשמל בעיר. ילדה נוספת פונתה על ידי אמבולנס עם חשש להיפותרמיה ואושפזה במחלקת ילדים.

"לא רק בירושלים אין חשמל" (גיא ורון)

ראש עיריית צפת אילן שוחט ניסה לעודד את התושבים וקרא להם להחזיק מעמד. "אני גאה בכם על הבגרות והעמידה האיתנה ונדהם מגודל האחריות והעזרה ההדדית, אנו ממשיכים לעבוד במלוא המרץ", הוא ציין ואמר כי למרות עבודת צוותי חברת החשמל, יש עדיין אזורים גדולים שמנותקים מחשמל בעירו.

בכפר גוש חלב שבצפון אין חשמל וטלפונים: "אין לנו חימום וקווי בזק קרסו, חייבים לעשות משהו כדי לעזור לנו".

"מה, אנחנו אזרחים סוג ב'?"

בחברת החשמל אמרו כי כבישים ונתיבי גישה חסומים בשל גובה השלג הרב, ויש גם רכבים תקועים שננטשו על ידי בעליהם בצירים מרכזיים. בעיה נוספת עליה דווח הבוקר היא מטיילים שהגיעו לאזור הצפון לתוך הצירים החסומים - וחוסמים כך את כוחות ההצלה שמנסים להגיע למוקדים השונים.

קיר של שלג (יוסי כהן דואק)

גם משפחת בירנבאום מאריאל סובלת מתקלות בחשמל - וכבר 20 שעות לערך שהם מנותקים: "מה אנחנו? אזרחים סוג ב'?", הם תהו. "אנו שלושה אנשים בדירה ופשוט קופאים מקור, זה לא ייתכן", אמרה ורדה בירנבאום - שקראה לחברת החשמל לטפל בתקלה בהקדם האפשרי.

בהערכת מצב שכינס שר הביטחון משה (בוגי) יעלון יחד עם ראש העיר ירושלים ניר ברקת, קיבל הראשון סקירה מהגורמים הרלוונטיים לגבי נזקי מזג האוויר הקיצוני, ואמר כי למרות הקשיים - אין סימנים למחדל בהתנהלות הרשויות וגורמי ההצלה.

"אין ספק שאנחנו נמצאים באירוע חריג שירושלים לא ידעה כמותו", אמר יעלון. "קודם כל, הדבר החשוב כמובן הוא חיי אדם ופיקוח נפש. כרגע לפחות אנו במצב שאין לנו אבידות בנפש כתוצאה מהסופה, אבל האירוע בעיצומו. גם אם על פי החזאים מזג האוויר עומד להשתפר - לפנינו אתגרים רבים. הלילה הולך להיות קשה מבחינת הקור והקרח בצירים".

מדינה בסערה - הסיקור המלא:

רכבות ייצאו היום מירושלים למרכז ולצפון הארץ

שבת סוערת: "יותר מ-30 שעות ללא חשמל"

בית אבות נותק מחשמל: "קר לנו"

מבקר המדינה יבדוק את קריסת התשתיות

קורבן הסערה: נפל ומת בראשל"צ

צפו: חוף ניצנים נסחף אל הים

צפו: מסע רכוב בבירה המושלגת