"אחרי דקה לא נשאר כלום מהמטוס"

תנאי מזג האוויר ככל הנראה גרמו להתרסקות המטוס הקל בראשון לציון - תאונה בה נספו שני בני אדם. אנשי תעופה שהכירו את הטייס סיפרו: "הוא טייס ותיק שטס פה כבר הרבה שנים ומכיר את התנאים פה היטב"

אבל כבד בקהילת התעופה: שני טייסים נהרגו הבוקר (ראשון) בהתרסקות מטוס קל בראשון לציון זמן קצר לאחר ההמראה, ככל הנראה בגלל תנאי מזג האוויר. עד ראייה לפיצוץ, שהיה מהראשונים להגיע לזירה, טען כי "תוך דקה לא נשאר כמעט כלום מהמטוס". חקירת התאונה נמשכת, וזהותם של השניים טרם הותרה לפרסום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דניאו צ'נה, תלמיד טיסה שהיה במנחת בשעות הבוקר, היה עד ראייה להתרסקות והראשון להגיע לזירה. צ'נה אמר לחדשות 2 Online כי התכונן לטיסה לקראת השעה תשע בבוקר "ולא היה ערפל או משהו חריג. אחרי חמש דקות נהיה ערפל, ומדריך הטיסה שלי אמר לי שאחד המטוסים נכנס לתוך הענן. אחרי כמה דקות היה פיצוץ אדיר, ושנייה אחר כך עוד פיצוץ - כנראה המנוע".

צ'נה פעל במהרה לנסות ולהציל את הטייסים, אך ללא הועיל: "הייתי הראשון פה - תפסתי את המטף והלכתי לכיוון המטוס, הכל עלה באש, אחרי דקה לא נשאר כמעט כלום - אולי רבע מהמטוס". נצ"מ איציק מנשה מתחנת משטרת ראשון לציון הגיע לזירה ועדכן כי "נפתחה חקירה משותפת של משטרת ישראל ורשת התעופה האזרחית".

"הוא הכיר את התנאים במנחת היטב"

איציק כנען, דובר המנחת בהתנדבות ומדריך הטיסה של צ'נה, תיאר את מזג האוויר כ"ערפל זרימה שהגיע מצפון וממערב" ואמר כי במצב דומה "הדרך לצאת מזה זה להתרומם כדי שיהיה זמן לפעול".

כנען, שמנהל את עמותת "יעלים" שמקנה רשיון טיס לנערים יוצאי העדה האתיופית, אמר כי הוא מכיר את הטייס אישית: "הוא טייס מספר שנים, בשנות ה-60 לחייו, הוא מגיע הרבה ובשעות הבוקר. הוא ככל הנראה טס עם חבר שלו".

רן פוני, יו"ר האגודה לתעופה ספורטיבית בישראל, אמר כי "היום היה לנו אסון במנחת: מזג האוויר היה פה נפלא הבוקר, כשהטייס המריא השמיים היו נקיים. המטוס שהמריא צפונה נתקל בענן מאוד נמוך שחסם את הראייה וכתוצאה מכך הוא ככל הנראה איבד את ההתמצאות, התרסק במנחת הטיסנים הסמוך".

המטוס לאחר מאמצי הכיבוי (דוברות עיריית ראשון לציון)

"הוא ניסה לצאת מזה והתרסק"

פוני, שביקש למסור את תנחומיו למשפחותיהם של שני ההרוגים, טען כי האיש שהטיס את המטוס הוא "טייס ותיק שטס פה כבר הרבה שנים ומכיר את התנאים פה היטב. האסון קרה ככל הנראה בגלל מזג האוויר, הוא נתקל ב'קיר לבן', ענן נמוך מאוד".

פוני הוסיף כי מדובר ב"תנאים שלא ראיתי ולא נתקלתי בהם מעולם - הוא ניסה לצאת מזה ולברוח וכנראה שבמהלך הבריחה הוא פשוט התרסק".

אבד הקשר עם המטוס (דוברות איחוד הצלה)

אבד הקשר עם המטוס זמן קצר לאחר ההמראה

מחקירה ראשונית עולה כי המטוס, מדגם אולטרה-לייט סטורץ, המריא מהמנחת בראשון לציון וכמעט מיד לאחר מכן אבד עמו הקשר. במקום שרר ערפל כבד מאוד בעת ההתרסקות, ונבדקת האפשרות כי תנאי הראות שהם שגרמו לתאונה. 

"במטוס היו טייס ונוסע. כעבור עשר דקות הוא חזר לנחיתה לאחר שערפל כבד התקרב למנחת", נמסר ממשרד התחבורה. "המטוס נצפה כשהוא נכנס לתוך הערפל ומיד לאחר מכן התרסק לתוך סככת הטיסנים הצמודה למנחת והתלקח".

לפניות לכתב: AzriA@ch2news.tv