פרופ' זאב שטרנהל: "טייטל חי בסביבת אלימות פוליטית"

"אלימות פוליטית מתרחשת מדי יום ביומו" – כך הגיב היום פרופ' זאב שטרנהל לגזר דינו של ג'ק טייטל, מי שכונה "המחבל היהודי". טייטל, שהורשע ברצח שני פלסטינים, הניח גם מטען צינור בפתח ביתו של שטרנהל בירושלים. "צורות מתונות יותר של אלימות מתרחשות כל הזמן בשטחים", הוסיף

על ג'ק טייטל, מי שכונה "המחבל היהודי", נגזרו היום שני מאסרי עולם ועוד 30 שנות מאסר. אחד הסעיפים בהם הורשע הוא הנחת מטען צינור בפתח דלתו של חתן פרס ישראל פרופ' זאב שטרנהל. בריאיון לחדשות 2 מגיב הערב שטרנהל לגזר הדין ומדגיש: "האלימות הזאת היא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הוא בעצמו לא מעניין אותי", הבהיר שטרנהל. "מעניינת אותי התופעה של אלימות פוליטית. טייטל מייצג את התופעה בצורה הקיצונית שלה, אבל יש אין-סוף צורות הרבה יותר מתונות של אלימות שמתרחשות כמעט מדי יום ביומו בשטחים".

שטרנהל, איש שמאל נחשב לאחר המבקרים החריפים ביותר של מפעל ההתנחלויות, הוסיף: "אחרי מה שקרה הבנתי שאלמלא היה מנסה לפגוע בי, ספק אם היו מחפשים אחריו באותה נחרצות. שני ערבים שנרצחו - זה לכאורה לא כזה ביג דיל".

טייטל בבית המשפט, היום (חדשות 2)

"האלימות של טייטל היא לא מקרה יחיד. זה אומנם מקרה קיצוני, אבל הוא לא הופיע פתאום, ללא קונטקסט. טייטל חי באווירה מסוימת, בסביבה מסוימת, שבה ביטויי אלימות אינם יוצאים מהכלל. אנשי ימין קיצוני שפועלים בשיטות האלה לא עובדים בחלל ריק".

שטרנהל ביקר גם את העובדה שבמשך שנים אגר טייטל נשק וביצע פעולות אלימות שונות, בלא שנתפס. "האיש הזה הביא איתו כמויות גדולות מאוד של נשק, התארגן, הכל ישב אצלו בבית. אף אחד לא ידע שום דבר, לא הבין, לא ראה, לא שמע. כאילו הוא הגיח מהחלל החיצון. מה שצריך לדבר עליו הוא שהתופעה הזאת הבשילה והתפתחה אצלנו. הוא פעל עד שעשה את הטעות והניח צינור מלא בחומר נפץ בדלת שלי".

"השופטים קיבלו החלטה נכונה"

גם עמי אורטיז, הנער מאריאל שנפצע באורח קשה ממטען חבלה שהטמין טייטל במשלוח מנות, התייחס היום לגזר דינו: "אני שמח שהשופטים קיבלו את ההחלטה הנכונה. בלי קשר אלי, הוא בן-אדם מסוכן שצריך להיות בכלא, כי אחרת הוא יפגע במישהו אחר".

"חוץ מהתקופה הארוכה מאוד שבה הייתי בבית חולים, ו-14 ניתוחים שעברתי, עדיין יש לי בעיות ביום-יום", סיפר אורטיז. "זה משהו ששינה אותי, ללא ספק. זה לא משהו שקורה לך ואז נעלם. אתה זוכר את זה תמיד".