התעשייה שמאחורי הכלבים הגזעיים

סוגים שונים של כלבים גזעיים הפכו פופולאריים מאוד בשנים האחרונות, והמחירים עשויים להגיע גם לאלפי דולרים. כשיש ביקוש יש גם תעשייה: מגדלים פיראטיים, מבריחים, והרבעה לא מבוקרת, שגורמת סבל גדול לכלבים וגם לבעלים שלהם

שיצו, מלטז ופומרניאן - אלו שמות של כלבים גזעיים שהפכו פופולאריים מאוד בשנים האחרונות. מבחינת הבעלים הכלב הוא לא פעם פריט אופנתי, והמחירים עשויים להגיע גם לאלפי דולרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כשרצינו כלב החלטנו שאנחנו הולכים על כלב גזעי כי אנחנו רוצים שיעמוד בקריטריונים שלנו", סיפרה מתי כהן, בעלת כלב מסוג שיצו. "השיצו הם כלבים שלא משירים שיער, לא מריירים ולא נובחים", הוסיפה כהן.

בישראל כל אחד יכול למכור כלבים ויש לא מעט אנשים שמגדלים כלבים בסטנדרטים משלהם. ישנם מגדלי כלבים שמחסנים את הגורים אותם הם מגדלים בניגוד להוראות משרד החקלאות. החוק מחייב כל בעל כלב לחסן אותו נגד מחלת הכלבת ובשנים האחרונות התגלו עשרות מקרים של התפרצות המחלה בכלבים - מחלה שגורמת לכלב למות בייסורים ומסכנת את בני האדם הבאים עמו במגע.

90% מהכלבים הנטושים מומתים

ישנם לא מעט מקרים בהם נוסעים מנסים להבריח חיות מחמד מחו"ל. תמורת 100 דולר בלבד ישנם אנשים שמוכנים להכניס לתוך תיק היד שלהם כלבים גזעיים. "עולה כסף להכניס כלב למדינת ישראל", סיפר ד"ר צבי אבני, הווטרינר האחראי בנתב"ג מטעם משרד החקלאות, "גורים גזעיים בחו"ל עולים בין 300-200 דולר".

מדי שנה ננטשים בישראל בין 50 ל-100 אלף כלבים, רובם כלבים מעורבים. אך גם כלבים גזעיים ויקרים ננטשים. הסטטיסטיקה פשוטה ומזעזעת: רק עשירית מהכלבים בישראל זוכים למצוא בית חם ו-90 האחוזים הנותרים - מומתים.