איש התחזוקה התריע על הסל: "מי שיגיד שלא ידע - לא דובר אמת"

איש התחזוקה לשעבר בבית הספר בו קרס עמוד הכדורסל וגרם למותו של הנער אלון רונן מספר לחדשות 2 כי התריע על החלודה והריקבון כבר לפני שנה וחצי. "פניתי למנהלת והיא אמרה שהיא שמעה על כך כבר", טען. משרד החינוך פנה כבר לפני 4 שנים למרכז השלטון המקומי לבדיקת המתקנים בעקבות מוות של נער בן 16 במקרה כמעט זהה

אלון רונן ז"ל, הנער בן ה-15 שנהרג מקריסת עמוד הכדורסל בבית ספר בצפון תל אביב הובא היום למנוחות. בצל האסון מתגלה כי המקרה הטרגי היה יכול להימנע אם מישהו היה נענה להתרעותיו של איש התחזוקה במגרש המשחקים, שהבחין במצב הירוד של הסל כבר לפני שנה וחצי. "הודעתי שצריך להזמין איש בטיחות בגלל הריקבון", סיפר בצער.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשיחה עם חדשות 2 מספר איש התחזוקה לשעבר על פניותיו למנהלת המגרש. "אמרתי לה שהריקבון בסל מדאיג אותי, היא אמרה שזה לא באחריותה אלא באחריות בית הספר". בשל דבריה פנה גם למנהלת בית הספר והפציר בה לקרוא לאיש בטיחות. "היא אמרה שהיא שמעה על כך כבר. מי שיגיד שהוא לא ידע - לא דובר אמת", הדגיש.

חולדאי הורה לסגור את מתקני הספורט בבתי הספר

כאשר מסתכלים על בסיס הסל, אין צורך להיות איש מקצוע בשביל להבין, הסל היה חלוד ורקוב מבפנים. "אורך החיים של המתקן הזה הוא בין חמש לשבע שנים, הפרופיל הסגור של הסל מאפשר לקורוזיה להיקוות בפנים מבלי להשאיר סימנים מבחוץ", סיפר מיכה סוויסה ממכון התקנים הישראלי.

בשנה שעברה הוציא משרד החינוך חוזר מנכ"ל שהטיל על העיריות את האחריות למצבם של הסלים במגרשי הספורט. "משרד התמ"ת אמור לפקח שהרשות המקומית מבצעת את הבדיקות, מעולם המשרד לא ביקש דוח על המתקנים שברשותי", מדגיש יעקב ממן, ראש עיריית כוכב יאיר.

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, הורה היום על סגירת כל מתקני הספורט בבתי הספר בעיר עד לבדיקת תקינותם של הסלים. לטענת משפחתו של אלון רונן בן ה-15, מדובר במעט מדי ומאוחר מדי.

נער נהרג כתוצאה מקריסת דגם זהה בשנת 2008

בשנת 2008 אירע ביישוב קלנסוואה אסון דומה. נער בן 16 נתלה על טבעת של סל שקרס וגרם למותו. בתום תחקיר של משרד החינוך נקבע כי הסל מסוג "באסקט 2000" עשוי להיות מסוכן. מדובר בסל מאותו סוג שעליו נתלה הנער אלון רונן.

בעקבות האירוע, שלח משרד החינוך למרכז השלטון המקומי שבו התריעו על הסל הבעייתי. "אנחנו פונים במטרה לשקול הפצת הנחייה לרשויות המקומיות שיבצעו בדיקה הנדסית דחופה שעל סמך הבדיה הסלים יתוקנו או יוחלפו", נכתב אז.

מהמרכז לשלטון המקומי נמסר בתגובה כי בטיחות במוסדות הספורט הם באחריות הרשויות המקומיות בשילוב משרד הפנים. "אם נהג ראש ראשות שלא כנהוג נכון לפנות למשרד הפנים".

ראש המרכז לשלטון המקומי, שלמה בוחבוט, הוציא מכתב לראשי הרשויות המקומיות בו הוא מפציר בהם וממליץ לסגור את כל מגרשי הספורט בבתי הספר עד לבדיקת כל הסלים שעשויים לגרום לאסון דומה.