מטיילים ומלכלכים בשמורות הטבע: "זה חוסר תרבות"

מיליון וחצי המטיילים שהגיעו לשמורות הטבע, היערות והגנים השאירו אחריהם זבל רב אותו העובדים יצטרכו לנקות עד שעות הלילה. בקק"ל מעריכים כי 400 טון אשפה ייאספו מהטבע. "אם אתם אוהבים את המדינה אל תלכלכו", אמרו בקק"ל אך בישרו: "יש שיפור משנים קודמות"

אשפה בטבע, שמורת פורה, היום (רשות הטבע והגנים)

יותר ממיליון בני אדם פקדו במהלך היום את שמורות הטבע, הגנים והיערות וחגגו את יום העצמאות ה-64 של מדינת ישראל. לצד החגיגות, או נכון יותר לומר בסיומן, חלקם בחרו שלא לאסוף את שאריות שהשאירו אחריהם והותירו אשפה רבה ולכלוך.

בקרן הקיימת לישראל מספרים כי הלכלוך רב והוא נאסף כבר מהבוקר. "גם בלילה ימשיכו לנקות בגלל כל הזבל", סיפרו בקק"ל. במהלך היום ערכו יערני קרן קימת לישראל סיורים בין החוגגים, חילקו שקיות אשפה והסבירו כיצד יש לפעול על פי כללי הבטיחות באש.

"אם אתה אוהב את המדינה שלך אל תלכלך אותה כמו שלא עושים בבית שאתה אוהב", אמר לחדשות 2 באינטרנט גלעד מסטאי, מנהל אזור החוף והשפלה בקק"ל. "צריך לקחת את הזבל איתך במינימום אריזות ופסולת". בקק"ל ציינו כי מדובר בעניין של חינוך: "זה עניין של הטמעה ושל חינוך ותרבות, אבל המצב יותר טוב מבעבר", סיכם מסטאי. "זה פשוט חוסר תרבות ההתנהגות הזאת - זה הטבע שלנו", סיפרה אחת המטיילות.

מיליון וחצי מטיילים ברחבי הארץ

ההערכה היא שבסיום חגיגות יום העצמאות, ייאספו מהיערות ומהפארקים יותר מ-400 טון אשפה. רבים מהמבקרים גם השאירו אחריהם גחלים דולקות ומדורות, שעלולים לגרום פגיעה קשה בטבע. "יכולים לפגוע כך בצומח ובבעלי החיים", סיפרו בקק"ל.

סך הכל ביקרו עד לשעות אחר הצהריים מיליון וחצי בני אדם בשמורות ובגנים. בקק"ל דיווחו על כ-400 אלף מבקרים באזור הצפון, 450 אלף באזור המרכז כ-450 אלף ו-200 אלף מטיילים בדרום. ברשות הטבע והגנים מדווחים על עוד רבע מיליון מטיילים ברחבי הארץ. מספר שמורות טבע אף נסגרו במהלך היום בשל עומס מבקרים. ברשות הטבע והגנים ציינו כי בגן לאומי מקורות הירקון תל אפק ביקרו היום 11,600 מבקרים, מה שהופך אותו לפופולארי ביותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת