פסק הלכה: עישון מריחואנה רפואית זה מצווה

לעשן זו מצווה? הרב של מזכרת בתיה קבע בפסק הלכה חדש ויוצא דופן כי חובה על רופאים שרואים חולה סובל מכאבים, וששום תרופה לא מסייעת לו, לתת אישור לעישון מריחואנה רפואית. המצדדים בסגולות הקנאביס מברכים, ומקווים כי פסק ההלכה יקל על ההליך הארוך של קבלת האישור

הקנאביס הרפואי מקבל הכשר מפתיע: פסק הלכה חדש קובע כי מצווה על רופאים לאשר לחולים הסובלים מכאבים ליטול קנאביס רפואי על מנת להקל במצבם. את פסק ההלכה נתן הרב אפרים זלמנוביץ', רבה של מזכרת בתיה, לאחר שניסה להקל על כאביה של אמו.

בישראל ישנם 3,000 חולים להם יש אישור למריחואנה רפואית, שנחשבת חזקה יחסית. מי שמעניק את האישורים הוא ד"ר יהודה ברוך, שמשמש בין השאר גם כמנהל בית החולים אברבנאל. המרשם המיוחד ניתן לחולים שסובלים מכאבים עזים ומוכיחים ששום דבר אחר לא עוזר להם.

בחברת "תיקון עולם", המספקת את המריחואנה, מקווים שפסק ההלכה יוצא הדופן יסייע לחולים לקבל את הרישיון. רק מספר רופאים מצומצם ביותר בישראל יכולים להמליץ על קבלת ההיתר, ולאחר מכן רק ד"ר ברוך יכול לאשר. ב"קנה" עומדות אלפי בקשות של חולים.

"ראיתי את הסבל שאמי עוברת"

הרב זלמנוביץ' אמר עם מתן פסק ההלכה למקומון של מזכרת בתיה כי "לאחר שראיתי את הסבל שאמי עוברת, נחשפתי לסבל הרב שעוברים כמוה עוד חולים. מצאתי את מתעניין במצבה הרפואי ופונה לרופאים בבקשה שיחדירו לה מורפיום, סם שתפקידו להרגיע ולשכך את הכאבים, וכך החולה סובל פחות. לאחר מכן החלטתי להוציא פסק הלכה שמצווה על הצוות הרפואי ועל הרופאים לאשר לחולים ליטול מריחואנה - סם שמקל על סבלם ומרגיע את כאבם".

הרב זלמנוביץ' הסביר עוד, כי ניתן להסתמך על הכתוב בגמרא בנושא. "לפני 2,000 ‏שנה נכתב כי הרב הציע לבנו: 'אל תשתה סמים מפני שאתה עתיד להתמכר להם ותפזר מעות. ואפילו שלא ישתמש בסמים לרפואה אלא אם אי אפשר ברפואה אחרת'", אמר הרב. "כלומר, כבר לפני 2,000 ‏שנה היה מקרה בו אב הציע לבנו שלא לשתות סמים כי הבן עלול להתמכר ולאבד את כל כספו ולהידרדר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק