נפגעים פעמיים: פצועים בפיגועים הוצאו מרפורמת ביטוחי הבריאות הפרטיים

ניתוחי מנע יכוסו, אבל ניתוחים לפצועים בפיגוע לא יוכרו - כך קבע משרד האוצר: "פוליסת ניתוחים תחריג מכיסוי מקרים שאירעו מפעילות מלחמתית או פעילות איבה". מה משמעות הרפורמה החדשה?

זירת פיגוע בשער שכם, היום

הרפורמה בביטוחי הבריאות הפרטיים נכנסה השבוע לתוקף, אך לצד היתרונות הרבים מסתתרים בין השורות מספר פרטים שלא הכרנו. אחד מהם מפתיע ומקומם, במיוחד על רקע גל הטרור: נפגעי פעולות איבה לא יכוסו עוד על ידי הביטוחים הפרטיים - כך פורסם הערב (שלישי) בתכנית חיסכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במשרד האוצר החליטו כי החל מהיום, ביטוח רפואי פרטי לא יכסה ניתוחים בגלל פציעות מפיגועים. לפני הרפורמה, אדם שנפצע בפיגוע ונאלץ לעבור ניתוחים - כגון תיקון עצבים או פגיעה בעצמות - היה רשאי לבצע את הניתוחים על חשבון הביטוח הפרטי בבית חולים פרטי עם מנתח לבחירתו.

כעת אפשרות זו תעמוד לזכות נפגעים אחרים - למשל אדם שנפל ברחוב ונפצע - אך לא עבור נפגעי פעולות טרור. במסמך של משרד האוצר נכתב: "פוליסת ניתוחים תחריג מכיסוי את המקרים האלה - מקרה ביטוח שאירע עקב פעילות מלחמתית או פעולת איבה או עקב שירות המבוטח בגוף ביטחוני או משטרתי, או בשל השתתפות פעילה בפעילות צבאית או משטרתית". 

כמו כן, משרד האוצר החליט לאסור על מימון של ניתוחים בגלל בעיות פריון, במסגרת הניתוחים הפרטיים. עם זאת, הרפורמה כוללת מספר צעדים טובים, כגון הכרה בניתוח מניעתי - למשל ניתוח לכריתת שד כפי שעברה אנג'לינה ג'ולי. עם זאת, התקנות החדשות יצרו מצב בו ניתוח מניעה מפני סרטן השד כלול, אך ניתוח בשל פציעה בפיגוע לא מכוסה.

בוועדת הבריאות של לשכת סוכני הביטוח מותחים ביקורת על סעיפים אלו וטוענים כי הרפורמה תפגע בעתיד פגיעה קשה בקשישים ותגרום להעלאת התשלום החודשי של המבוטחים גם אחרי גיל 65. לדבריהם, מבוטחים רבים לא יהיו יכולים לעמוד בתשלומים דווקא כשיידרשו לכך.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "אגף שוק ההון במשרד האוצר משיק את הרפורמה בביטוחי הבריאות הפרטיים במטרה להגביר את התחרות בשוק ולהוזיל עלויות לציבור. פוליסת הביטוחים האחידה נקבעה על בסיס הפוליסות הקיימות בשוק כאופטימלית. הכיסוי בה רחב ביחס לפוליסות הקיימות בשוק והחריגים שהקטינו את הכיסוי למבוטח צומצמו. בין היתר התווספו ניתוחים מניעתיים".