חיידק אלים התגלה במיליון עופות למאכל

פרסום ראשון: חיידק סלמונלה התפשט מלהקה של אלפי תרנגולות המיועדות לשיווק לחוות גידול נוספות. למרות הסכנה הצפויה לציבור, משרד החקלאות לא הורה להשמיד את העופות הנגועים והמגדלים טוענים שמדובר בהחלטה תמוהה ממניעים כספיים. העופות טרם שווקו ובמשרד החקלאות מבהירים: הורינו על השמדה או על טיפול טרמי

חיידק סלמונלה אלים התגלה לפני כשלושה שבועות בלהקה של 25 אלף עופות בחוות גידול בארץ - שנועדו לשיווק ומאכל. הלהקה אמנם הושמדה בהוראת משרד החקלאות, אלא שאז התברר כי חלק מהעופות הנגועים כבר הגיעו למשקים אחרים ברחבי הארץ והדביקו מאות אלפי עופות נוספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ביום חמישי האחרון הודיע משרד החקלאות לחמישה משקים כי ההדבקה נוגעת למעשה לכמיליון עופות שמיועדים לשיווק ולמאכל. אלא שהפעם לא הנחה משרד החקלאות להשמיד את העופות באופן מיידי, אלא לשחוט ולהרתיח אותם. לטענת המשרד, תהליך זה אמור לחסל את החיידק.

לנוכח הנחיית משרד החקלאות, בעלי המשקים התריעו כי הם לא יכולים לוודא כי החיידק יושמד בתום התהליך. הם הסבירו כי אם הם יבצעו את ההרתחה בעצמם, גם אם בפיקוח משרד החקלאות, עלולים עופות נוספים להידבק וכתוצאה מכך תיווצר סכנה לבריאות הציבור.

מיליוני עופות נדבקו (ארכיון) (משרד החקלאות)

המגדלים: נשמיד את העופות

בנוסף, החקלאים טוענים שמדובר בהחלטה תמוהה של משרד החקלאות, שלדבריהם מבוססת על מניע כספי. החקלאים טוענים כי אם המשרד אכן יורה על השמדת העופות, הוא ייאלץ לשלם פיצוי של 13-14 מיליון שקלים למגדלים.

יש לציין כי העופות לא שווקו ולא נמצאים על המדפים ברשתות השיווק. בעלי החוות טוענים מצדם כי גם אם לא תהיה הנחיה של המשרד העופות יושמדו בכדי לא לקחת סיכון.

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "המשרד עוקב ומנטר באופן יזום את כל משקי העופות על מנת למנוע מסלמונלה, להגיע לצרכנים. טיפול טרמי משמיד באופן וודאי את החיידק. הוא מקובל הן באירופה והן בארה"ב. אנו נפקח על ההשמדה או על הטיפול הטרמי בהתאם למה שהמשק יבחר".