נתוני הסרטן בישראל: חיפה מובילה בשיעור החולים

דוח של האגודה למלחמה בסרטן מציג את שיעורי המחלה בערים השונות בישראל בקרב גברים ונשים. בראש הטבלה: חיפה וחדרה. בתחתית: ירושלים. ומה המצב ביחס לעולם? ישראל 6 מתוך 85 מדינות באחוזי ההישרדות במחלה

ארכיון (חדשות 2)

האגודה למלחמה בסרטן פרסמה היום (שני) סקירה על נתוני תחלואת הסרטן בישראל. מהנתונים עולה כי סיבת המוות העיקרית בישראל מאז 1999, היא מחלת הסרטן המהווה 25% מסך התמותה. יחד עם זאת ישראל ממוקמת במקום ה-6 בעולם בשיעור ההישרדות במחלה מתוך 85 מדינות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדוח סוקר את אחוזי התחלואה והתמותה בסרטן לפי אזורים בארץ, שלהם רמות שונות של זיהום סביבתי. יחד עם זאת מדגישים החוקרים כי אי אפשר לייחס את ההבדלים בתפוצת המחלה בין האזורים רק לגורמים אלה.

בראש הטבלה נמצאות הערים עכו וחיפה עם שיעור של 16% ו-15% תחלואה של סרטן ביחס לממוצע הארצי בקרב גברים בשנים 2006-2011. גם בקרב הנשים שיעור התחלואה באותן שנים בחיפה עמד על 15% ואילו בעכו הוא יורד ל- 11% ביחס לממוצע.

בחדרה נרשמו 6% של תחלואה ובאשקלון 5% - בהשוואה לממוצע בקרב גברים. באזור יזרעאל דווח על אחוזי סרטן גבוהים בקרב נשים, 7% ביחס לממוצע. כשהם עומדים בתל אביב בקרב אוכלוסיית הגברים אחוזי הסרטן עומדים בשיעור של 3% ביחס לממוצע בישראל והמצב דומה בקרב הנשים.

בירושלים, רמלה ואזור השרון, מנגד, נרשמו אחוזי סרטן נמוכים משמעותית ביחס לממוצע בקרב גברים, כשעיר הבירה רחוקה ב-17% מהממוצע בשיעור התחלואה.

אחוזי תמותה נמוכים ביהודה ושומרון

האזורים בהם נרשמו שיעורי תמותה גבוהים מהמחלה בהשוואה לממוצע הארצי הם: חדרה שם דווח על שיעור של 7% ביחס לממוצע, בבאר שבע 6%, בצפת 5%, בחיפה 4% ובתל-אביב 2%.

בנפות ירושלים, פתח-תקוה, רחובות והשרון מדווחים באגודה למלחמה בסרטן על אחוזי תמותה נמוכים בהשוואה לממוצע, בכ-5% בכל אזור. ביהודה ושומרון יורדים נתוני התמותה עד לכ-15% פחות מהממוצע הארצי.

בהשוואה לעולם ישראל ממוקמת במקום ה-6 לפני פינלנד גרמניה, נורבגיה, בריטניה אוסטריה ומדינות נוספות בנתוני ההישרדות במחלה. מעליה בטבלה ממוקמות אוסטרליה, לוקסמבורג, ארה"ב, ניו זילנד ואירלנד.

באיגוד ערים להגנת הסביבה אזור מפרץ חיפה טענו כי הנתונים מהווים הטעייה: "אלו נתונים שלא נוכו מהם השפעות גורמים שאינם סביבתיים כגון גיל האוכלוסייה, מוצא, מעשנים-לא מעשנים וכד', כלומר מדובר בנתונים לא מתוקננים. הפתרון האחראי הוא ביצוע בדיקה מקיפה למקור התחלואה, כפי שמציע משרד הבריאות וכפי שמתוכנן להתבצע בהמשך למכרז שהוציא האיגוד. אנו משוכנעים שהירידה המתמדת ברמות זיהום האוויר באזור מפרץ חיפה, המגובה בנתונים והוכחות, תשתקף גם בירידה בתחלואה באזור חיפה".