הרופאים המתמחים ללפיד: איפה הכסף?

מאבק הרופאים לפני כ-3 שנים הסתיים בסיכום שרופאים מתמחים במקצועות נדרשים ובפריפריה יקבלו מענקים של מאות אלפי שקלים. הארגון שמייצג אותם טוען כי רבים לא קיבלו את הכסף. "שמחתנו הייתה מוקדמת", כתבו‎

לאן נעלם הכסף שהושג במאבק? (עזרי עמרם, חדשות 2)

לאן נעלמו המענקים שהובטחו לרופאים המתמחים? לפני כשלוש שנים, במהלך מאבק הרופאים, השיגו המתמחים הישג משמעותי למדי: מענקים למקצועות מצוקה ולרופאים שייבחרו לעבור את ההתמחות בפריפריה. אלא שלטענת הארגון שמצייג את המתמחים, הכסף לא הגיע לרבים מהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי ההסכם שנחתם עם משרד האוצר, הובטח לכל רופא שיבחר להתמחות במקצוע שהוגדר כמקצוע שבו חסרים רופאים מענק של 300 אלף שקלים. עוד הוסכם כי רופא שיעבור את ההתמחות באחד מבתי החולים בפריפריה יזכה אף הוא במענק של 300 אלף שקלים. רופא שיבחר גם במקצוע מצוקה וגם בהתמחות בפריפריה - היה אמור לקבל את שני המענקים.

לפני כשלושה שבועות שלחה עמותת מרשם, של הרופאים הצעירים, מכתב לשר האוצר יאיר לפיד שבו מוחים המתמחים על כך שחלק מהמענקים הללו עדיין לא שולמו לרופאים.

המכתב שנשלח לשר האוצר (חדשות 2)

במכתב, שמתפרסם בחדשות 2 Online לראשונה, הזכירו המתמחים ללפיד את הבטחותיו. "לאחר שלפני מספר חודשים התברר לך כי המענקים הללו לא משולמים למתמחים כפי שהובטח בהסכם, הודעת כי יועבר מלוא התקציב הנדרש לשם תשלום המענקים, באופן מלא, לכל הרופאים המתמחים, כפי שהבטיחה המדינה בהסכם", כתבו הרופאים המתמחים.

עוד ציינו במכתב את אמירתו של שר האוצר כי "המתמחים הם חוד החנית בשירות הרפואי לאזרח. לא אתן למערכת הבריאות הציבורית בישראל לקרוס. מדינת ישראל תכבד את ההסכמים עליהם היא חתומה".

"שמחנו על ההודעה הנ"ל, אולם שמחתנו הייתה מוקדמת", כתבו המתמחים ללפיד. "נכון למועד מכתבנו זה, עדיין לא שולמו מלוא המענקים לשנת 2013 , ולמעלה מכך, עדיין לא ברור גורל המענקים לשנת 2014 ואילך".

לטענת המתמחים, מדובר במענקים שלא התקבלו עבור שנת 2013 וחצי משנת 2012. "הקפיאו את הכספים וכבר זמן רב לא קיבלנו אותם", אמר אראל בוצ'ינסקי, חבר הוועד המנהל של ארגון מרשם. "משרד האוצר מעכב את המענקים כנראה מכיוון שגלי המחאה כבר שכחו". לטענתו, מאז נשלח המכתב ללפיד לפני כשלושה שבועות, לא התקבלה ממשרדו כל התייחסות.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "אנו בעיצומו של תהליך תשלום מענקים לזכאים לשנת 2013, בה אושרו כבר 268 מענקים ונמצאים בתהליך אישור של יותר מ-100 מענקים נוספים. בשנת 2014 ישולמו מענקים על בסיס כללים עליהם נודיע בזמן  הקרוב. בהתאם לסיכומים ולהנחיות שר האוצר, שולמו עד כה 1,200 מענקים בעלות של 486 מיליון שקלים".