בעקבות מחסור חמור, תלמידים לא יחוסנו‎

המפעל שהיה אמור לספק את החיסון המשולב מפני שעלת, טטנוס ודיפטריה הודיע על עיכוב במשלוח. במשרד הבריאות נוצר חוסר ניכר בחיסונים אלו, ובשל כך לא יחוסנו השנה התלמידים בכיתות ב' וח'

אילוסטרציה (רויטרס)

מחסור חמור בחיסונים בישראל ימנע את חיסון הילדים בשנת הלימודים הקרובה: המפעל שהיה אמור לספק למשרד הבריאות את חיסוני ה-DTaP - חיסון נגד טטנוס, דיפטריה ושעלת, שאמור להינתן לכל התלמידים בכיתות ב' ו-ח' בארץ - לא יעביר בזמן את החיסונים הדרושים. לכן, במשרד הבריאות מעריכים כי החיסון החשוב יידחה לשנת הלימודים הבאה או לקיץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פרופ' איתמר גרוטו, ראש שירות בריאות הציבור במשרד הבריאות, הודיע אתמול (רביעי) לגופים המחסנים על העיכוב במשלוח החיסונים, שאמור היה להתבצע בחודש מרס הקרוב. במכתב ציין גרוטו כי כעת "אספקת החיסונים צפויה רק במאי-יוני 2015, כלומר בסוף שנת הלימודים הנוכחית".

מדובר בחיסון שהוא חלק מהחיסון המחומש, שניתן בכל שנה בכיתות ב' ו-ח', וגם לתינוקות בשנה הראשונה לחייהם. ההערכה היא כי החיסונים יינתנו רק לפעוטות ולא לתלמידים. גורם בתוך משרד הבריאות הזהיר כי "ירידה בהיקף המתחסנים עשוי להוביל לעליה בתחלואה בציבור".

"המצב אינו תלוי במשרד הבריאות"

במכתב שנשלח לרופאי מחוז דרום וללשכת הבריאות אשקלון (האחראים על החיסונים בדרום) ולחברות המחסנת "נטלי" ו"פמי" (בצפון ובמרכז), גרוטו הסביר כי בשל העיכוב והמלאי "המוגבל ביותר" של החיסונים, נאלץ המשרד לקבוע סדרי עדיפויות חדשים. כתוצאה מכך, לפי גרוטו, "חיסונים אלו לא יינתנו בבתי הספר עד חידוש המלאי". במכתב צויין כי הנימוק להחלטה הוא "טעמי תעדוף של שמירה על בריאות תושבי מדינת ישראל".

"ברור לנו כי ההחלטה תגרום לדחיית החיסון לשנה הבאה או לקיץ במבצעי השלמות, אך מדובר במצב שאינו תלוי במשרד הבריאות", הוסיף. לדברי גרוטו, בכוונת המשרד לבנות תכנית עבודה בנושא כדי "להביא למינימום נזק בתכניות העבודה".

במשרד הדגישו כי סדרי העדיפויות ביתר הנושאים הקשורים לבריאות התלמידים לא השתנו: "אנו מצפים לכיסוי מלא בכל שאר התחומים". כמו כן, צייונ במשרד, "בשלב זה חיסוני נשים הרות ימשיכו כסדרם".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv