מחדל נגיף האיידס לאסיר: "אטימות לשמה"

משרד הבריאות הודיע כי יפתח בבדיקה בעקבות הפרסום בחדשות 2 באינטרנט על אסיר שזוהה בטעות כנושא הנגיף HIV - ואז ניסה להתאבד. מבקרת שב"ס: "זהו מחדל חמור". יו"ר ועדת הפנים ביקשה הבהרות מנציב שירות בתי הסוהר

הפרסום כאן בחדשות 2 באינטרנט על אסיר שזוהה בטעות כנושא הנגיף HIV ואז ניסה להתאבד, העלה לדיון מחדש את הטיפול באסירים בבתי הכלא ובבתי החולים בישראל. עו"ד רחלה אראל, מבקרת רשמית על השב"ס מטעם לשכת עורכי הדין אמרה כי מדובר במחדל חמור של בית החולים ושל שירות בתי הסוהר, המדגים את חוסר האונים אותו חווה אסיר בישראל. במקביל, משרד הבריאות הודיע שפתח בבדיקה בעקבות המקרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עו"ד אראל הוסיפה כי "לא ברור מדוע השב"ס לא מצא לשלוח מיידית את האסיר לבדיקה באופן עצמאי ודחוף בבית חולים אחר, על מנת לאשש או להפריך את המידע שנמסר מבית החולים".

לפי עו"ד אראל, למבקרים הרשמיים בלשכת עורכי הדין הגיעו במהלך השנים תלונות חמורות אודות אסירים שאובחנו בטעות, ואף תלונות של אסירים שטענו כי נדבקו בנגיף במהלך כליאתם. "מדובר באטימות לשמה", טוענת מבקרת השב"ס.

מסמך ביה"ח שהובא לשב"ס (חדשות 2)

פנייה לנציב שב"ס לבדוק המקרה

ח"כ מירי רגב, יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, האמונה על הפיקוח על שירות בתי הסוהר, פנתה בעקבות המקרה לנציב השב"ס, וציינה כי אם יתגלו כשלים בטיפול, היא תקיים דיון מיוחד על אסירים חולי איידס ואבחנה שלהם בשירות בתי הסוהר.

"נראה שמדובר במקרה חמור שייבדק וייחקר לעומק", אמרה ח"כ רגב. "אסיר ככלל הוא אדם שנשללה ממנו הזכות הבסיסית לחירותו וחופש התנועה שלו אך לא כבודו. המקרה שפורסם ממחיש עד כמה נדרשת פעולה רגישה של כל המוסדות - הן של בית החולים והן של שירות בתי הסוהר".

האסיר, שנושא את הווירוס הפטיטיס מסוג C (דלקת כבד נגיפית HCV) נלקח לבדיקה שגרתית בבית החולים ברזילי באשקלון וסומן בטעות, ככל הנראה על ידי אחד מאנשי הצוות הרפואי, כנשא הנגיף HIV, שיכול להתפתח למחלת האיידס.

"מחדל חמור". עו"ד רחלה אראל (יח"צ)

הטעות נעשתה על פי הערכה בשל הדמיון בכתיבת האותיות באנגלית. במקביל, נבדקת אפשרות כי אנשי השב"ס שהביאו את האסיר הם שמסרו לבית החולים את המידע השגוי. בדיקות שנערכו לו העלו כי האסיר אינו נשא HIV, אבל לאחר שנמסר לו כי הוא נשא של הנגיף הוא ניסה להתאבד.

עו"ד משה שוחטמן, שמייצג את האסיר, ודורש בשמו פיצוי מבית החולים ומשירות בתי הסוהר, אמר כי הוא מברך על כך שהכנסת תבצע בדיקה בנושא.