ברגע האחרון: העובדים הסוציאליים דחו ההסכם עם האוצר

שעות לפני החתימה על המסמך שאמור היה להביא לסוף השביתה, החליטו אנשי הרווחה לדחות את ההסכם. השביתה תימשך, ואת מאבקם הם ינהלו באופן עצמאי וללא גיבוי ההסתדרות

שבועיים בדיוק אחרי שהחלה שביתת עובדי הרווחה, היא נראית כעת רחוקה מסיום. ראשי איגוד העובדים הסוציאליים הודיעו הערב כי הם דוחים את הסכם השכר שהתגבש בימים האחרונים בין ההסתדרות לבין משרד האוצר, שאמור היה להיחתם הלילה ולהביא לסיום העיצומים.

בעקבות ההודעה המפתיעה, הודיעה ההסתדרות כי היא מפסיקה לנהל את המשא ומתן בנושא. משמעות הדבר היא כי כעת, יאלצו ראשי איגוד העובדים הסוציאליים לנהל את המגעים מול האוצר לבדם, ללא גיבוי ההסתדרות. על רקע הדברים, הפגינו עובדים סוציאליים רבים מחוץ לבניין ההסתדרות בתל אביב במשך שעות ארוכות. הם דרשו להמשיך את השביתה ללא כל פשרות.

ההתנגדות להסכם שגובש נובעת בעיקר בשל העובדה שבאיגוד העובדים הסוציאליים הצהירו בכמה הזדמנויות כי הנושא המרכזי במאבק הנוכחי הוא שינוי מהותי בטבלאות השכר של העוס"ים, כזה שיאפשר קידום בדרגות וימחוק אחת ולתמיד את הדרגות שבהן נזקקים להשלמת הכנסה.

הפער בין ההצהרות של האיגוד לבין ההסכם שגובש, נובע מפער בין גישת האיגוד לגישתו של יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, עו"ד אבי ניסנקורן. האחרון סבר כי שינוי מהותי בטבלאות השכר צריך להתבצע במסגרת שינוי כולל במבנה ההעסקה במגזר הציבורי, וכי מוטב למקד את המאמץ בתוספות שכר גבוהות יחסית בפרק זמן קצר יחסית, כדי לא לאבד את המומנטום של המאבק. כך השיג ניסנקורן תוספת שכר ממוצעת של 25%, שתינתן ברובה באמצעות תשלומים שקליים המיטיבים בעיקר עם בעלי השכר הנמוך במיוחד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק